Kredi Kartı Olmasa Ne Yapardık

Kredi Kartı Olmasa Ne Yapardık

Kredi kartları hayatımızın en önemli eşyalarından birisi haline gelmiş durumda. Artık kredi kartı olmasa ne yapardık diye düşündüğümüzde insan işin içinden çıkamıyor. Para taşımak yerine kredi kartımızı taşımak bize daha cazip geliyor. Hem güvenliğimiz açısından hem de para alışverişinin daha zor olması nedeniyle kredi kartı kullanımını sevdik diyebiliriz. Bunun yanı sıra artık uzaktan alışveriş yani e ticaretin de etkisiyle kredi kartına daha bir bağımlı hale geldik. Kredi kartı olmasaydı herhalde e ticaret üzerinden yapılan alışverişlerde ödeme problemleri ortaya çıkardı. Şimdi biraz daha kredi kartı olmasaydı neler yapardık ayrıntılarına bir bakalım.

Taksitli Alışveriş Sıkıntısı

Kredi kartlarının günümüzde en çok kullanıldığı alan hiç şüphe yok ki taksit yapma özelliğidir. Kredi kartının hayatımızdan çıkışı ile birlikte en çok problem bu alanda yaşanacaktır. Eski sistem olan senet sepet olayına girilecektir. Senetle satış yapan yerler de tabii ki herkese senetle mal satmak istemeyecek bunun sonucunda da piyasada belki bir yavaşlama bile söz konusu olabilecektir.

Acil Nakit İhtiyacı

Acil nakit ihtiyaçlarımızda da artık kredi kartlarımızın nakit avans ya da taksitli nakit avans özelliğini kullanıyoruz. Kredi kartı olmasa bu ihtiyaçlarımızı görmek de bir sorun teşkil edecek. Para ihtiyacı durumuna yine eşten dosttan istemek durumunda kalacaktık. Tabii ki  bu devirde kim kime ne kadar borç verir bu da ayrı bir tartışma konusu. Özellikle taksit nakit avansın ortadan kalkması söz konusu olunca kredi kartının eksikliği daha fazla hissedilecektir.

E Ticaret

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere; kredi kartının en çok kullanıldığı alanlardan birisi de e ticaret üzerinden yapılan alışverişler. Kredi kartı olmadığında bundan en çok etkilenecek sektörlerden birisi e ticaret olacaktır. Çünkü alternatif ödeme yöntemi olarak sadece banka EFT ‘si ya da kapıda ödeme sistemleri kullanılabilecektir. Bu ödeme yöntemlerinde taksit olayı da ortadan kalkacağı için çoğu kişi bu alışverişi tercih etmeyecektir.

Alışverişlerin 1 Ay Sonra Ödenmesi

Takdir edeceğiniz üzere; kredi kartı ile yaptığımız alışverişlerin ödemelerini, hesap kesimi ile birlikte bir sonraki ay ödemekteyiz. Bu da bir nevi bizlere yaklaşık 30 gün süre kazandırmaktadır. Yani bu ay aldığımız ürünü sonraki ay ödüyoruz. Bunun da verdiği bir rahatlık var. Kredi kartı olmasaydı bu imkandan da yararlanımıyor olacaktır.

Puan Kampanyaları ve İndirimler

Çoğu kredi kartı markası; anlaşmalı olduğu şirketler vasıtasıyla bir çok taksit ya da puan kampanyaları ile indirimli alışveriş kampanyaları yapmaktadır. Bazı durumlarda bu indirim ve kampanyalar gerçek anlamda cazip olabilmektedir. Kredi kartının hayatımızdan çıkışı ile birlikte bu indirim ve kampanyalardan yararlanma şansı da ortadan kalkacaktır.

Sonuç itibariyle kredi kartsız bir hayat bizi epeyce zorlayacak gibi duruyor. Ancak kredi kartına her ne kadar bu kadar bağımlı olsak da bu kartları akıllıca kullanmak gerektiğini de unutmayın…

 

Kredi Kartı Olmasa Ne Yapardık
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Garanti Bonus Flexi Kart Başvurusu başlıklı makalemizde bonus flexi, bonus flexsi kart ve flexi kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*