Kredi Kartından Nakit Avans Çekerken Bilinmesi Gereken 5 Önemli Detay

Kredi Kartından Nakit Avans Çekerken Bilinmesi Gereken 5 Önemli Detay

Kredi kartlarının kullanım alanı artık o kadar çok genişledi ki; yakın zaman içerisinde banknot paralar hayatımızdan çıkarsa pek şaşırmamak gerekiyor. Ödeme kanallarında olsun, taksitli alışverişlerde olsun hatta hatta artık nakit ihtiyaçlarımızda bile olsun kredi kartlarını kullanıyoruz. Özellikle nakit ihtiyacı konusunda bankaların kredi kartları vasıtasıyla müşterilerine tanımış olduğu nakit avans imkanı sayesinde artık tüketiciler kısa süreli nakit ihtiyaçlarında bu yöntemi daha çok tercih ediyor. Ancak işin içine girildiğinde bazı püf noktaları bulunuyor. Kredi kartından nakit avans çekmeden önce bazı hususların bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekiyor. Şimdi sizlere kredi kartından nakit avans çekerken bilinmesi gereken 5 önemli detayı paylaşmaya çalışacağız.

Ekstra Komisyonlar

Evvela kredi kartından nakit avans çektiğiniz zaman; bankaya yapacağınız Faiz ödemesinin yanı sıra masraflar adı altında sizden biraz daha para kesileceğini unutmayın. Bu miktarlar ve oranlar bankalar arasında farklılık gösterebileceğinden dolayı birden fazla kredi kartınız varsa bu durumda iyi bir karşılaştırma yaparak daha az maliyetli olan tercih etmek daha doğru olacaktır.

Yüksek Faiz Oranı

Sıradan kredi faizlerine nazaran her zaman kredi kartından çekeceğiniz nakit avansın faiz oranı daha yüksek olacaktır. Belki çok kısa süre içerisinde çektiğiniz nakit avansı geri yatıracaksanız, kredi kartından nakit avans çekmek daha hesaplı olabilecektir ancak; eğer çektiğiniz nakit avansı uzun süre geri ödeyemeyecekseniz bu durumda ihtiyaç kredilerine yönelmeniz daha akıllıca olacaktır. Çünkü hem daha uzun vade de nakit ihtiyacınızı karşılamış olacak hem de hemen hemen aynı faizi ödemiş olacaksınız.

Kredi Kartı Borcunuzun Ödeme Şekli

Kredi kartından nakit avans çekebilmek için kredi kartı borcunuzu bir yıl içerisinde; 3 defadan daha fazla olmamak üzere % 50 ‘sinden azını yatırmamanız gerekmektedir. Ya da farklı bir şekilde söylemek gerekirse; kredi kartı borcunuzu, bir yıl içerisinde 4 defa % % 50 ‘sinden azını yatırırsanız kredi kartınızdan nakit avans çekme durumunuz olmayacaktır.

Kolay Erişilebilirlik

Nakit Avansın en sıkıntılı noktalarından birisi de çok kolay erişilebilen bir kredi imkanı olmasıdır. Bu nedenle ihtiyaç olmayan anlarda bile maalesef kullanılabilmektedir. Bu nedenle özellikle bu konuya dikkat etmeli, gerekmedikçe kredi kartından nakit avans çekilmemesi gerekmektedir. Hele hele taksitli nakit avansın da uygulamaya girmesi ile birlikte bu konu maalesef daha da can sıkar hale gelmiş, tüketiciler gerekli gereksiz nakit avans ya da taksitli nakit avans kullanır hale gelmiştir.

Limit Farkı

Kredi kartı limitiniz ile nakit avans limitiniz farklılık gösterebilecektir. Kredi kartı limitiniz 10 bin TL iken, nakit avans limitiniz 7 bin 500 TL ile sınırlanabilir. Bu konuda bankalar bazen farklı prosedürler izleyebilmektedir. Nakit avans Limitinizi bankamatiklerden kredi kartı işlemleri menüsünden ya da internet bankacılığı ile mobil bankacılık üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekerken Bilinmesi Gereken 5 Önemli Detay
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Garanti Bonus Flexi Kart Başvurusu başlıklı makalemizde bonus flexi, bonus flexsi kart ve flexi kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*