Anasayfa / Genel / Kredi Notu Sorgulama
Kredi notu sorgulama ve yükseltme

Kredi Notu Sorgulama

Bankalar gerek kendi müşterilerinin başvurularında gerekse de dışarıdan başvuruda bulunan müşteriler noktasında en çok dikkat ettiği hususların başında müşteri sicilinin ne olduğudur. Kredi, kredi kartı ve kıymetli evrak gibi ürünleri kullandırmak isteyen bankalar bu hususta ne olup, talepte bulunan müşterinin geçmiş bankacılık sicilinin ne olduğu hakkında detaylı bir bilgi almak istemektedirler. Bir döneme kadar sadece bankanın kendi kayıtlarına bakıldığında ürünler kullandırılırken şimdilerde bir müşterinin diğer bankalar, Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankasındaki tüm kanıtların neler olduğu hakkında ne bir bilgiye sahip olabilmektedirler. Durum böyle olunca müşterilerin bozuk sicillerinin yakalanması artık daha kolay olduğu gibi bankalar üzerinden yapmış olduğu talepler anında reddedilmektedir. Bankaların müşteri hakkındaki sorgulama işlemleri ise kredi notu sorgulama ile mümkün olmaktadır.

Kredi notu sorgulama ve yükseltme
Kredi notu sorgulama ve yükseltme

Birçok banka müşterisinin henüz yeni duymuş olduğu bir ifade olan kredi notu, her müşteri için tanımlanmış olan bir uygulamadır. Bu sorgulama işlemi bir döneme kadar sadece bankalar tarafından yapılabiliyorken artık birçok müşteri tarafından da kolaylıkla yapılabilmektedir. Banka müşterileri kredi notu sorgulama işlemini birkaç platformdan gerçekleştirebilmektedirler. Bu platformlardan ilki Findeks.com adresidir. Açılan ekranda yer alan kredi notum bölümüne girdikten sonra sizden istenen bilgileri girmek suretiyle anında işlemler gerçekleştirilebilir. Kredi notu öğrenme işlemi için ikinci kullanılabilecek ekranda bankaların kendi internet üzerinden bulunan ekranlarıdır. Küçük birkaç bilginin girilmesinden sonra işlemi gerçekleştirmek gayet mümkündür.

Kredi notunu nasıl yükseltiriz?

Vatandaşlarımızın geçmiş bankacılık bilgileri ve anlık olarak ürün taleplerine anında karşılık verilebilmesi noktasında bankalar kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu yüksek olan kişilere bankalar anında olumlu yanıt verip, talep ettikleri ürünleri kabul etmektedir. Banka müşterisinin kredi notu düşük olduğu zaman ise, bankalar mümkün olduğunca olumsuz yanıt vermekte ve herhangi bir talebi kabul etmemektedirler. Bu durumda banka müşterileri kredi notu yükseltmenin yollarına bakmaları gerekmektedir. Kredi notunun yükseltilmesi noktasında banka müşterilerinin dikkat etmesi gerektiği en önemli hususlar kredi notunun hesaplanmasında kullanılan kriterleri baz almaları gerekmektedir. Aksi halde not değişiminde herhangi bir yanıt alamazlar.

Bir banka müşterisi kredi notu yükseltme işleminde dikkat etmesi gereken en önemli husus ise, mevcut olan kredi veya kredi kartı borçlarını düzenli bir şekilde ödemeye devam etmesidir. Kredi notunun yükseltilmesinde son derece önemli bir husustur. Kredi ve kredi kartlarının borçları düzenli bir şekilde ödenirken, vatandaşlar herhangi bir şekilde yeniden kart talebinde veya ihtiyaç gereği olarak kredi talep etmemelidir. Aksi halde bu talepler karşısında risk durumunun ortaya çıktığını ve kredi notunun olumsuz etkilenmesine sebep olabilirler. Kredi notu yükseltme işleminde faydalanılabilecek bir diğer yöntem ise, hesap bakiyelerinin ve borç durumunun sürekli olarak kontrol edilmesidir. Aksi halde mevcut borçlara karşılık olarak kredi notu düşürülmekte ve bankacılık sicili olumsuz etkilenmektedir. Tüm bu hususlar banka müşterilerinin dikkatinde olduğu zaman kredi notunun yükselmesi içten bile değildir.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Evlilik Kredisi

ilginizi çekebilir

Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

İçindekiler1 Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Alma2 Garanti Bankası İnternet Şifresi Alma3 İnternet Bankacılığı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*