Kredi Notunu Kimler Nerede Kullanır

Kredi Notunu Kimler Nerede Kullanır

Türkiyedeki birkaç bankanın bir araya gelmesi sonrasında kurulan KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) ‘nin bir iştiraki olan Findeks, gerek ticari hayatta olsun gerekse de banka işlemlerinde olsun hayatımızdaki çoğu şeyi değiştirdi diyebiliriz. Findeks ‘in kredi notu olarak bilinen uygulaması sayesinde, artık tüketicilerin tüm mali hareketleri sonrasında yaptığı işlemin bir karşılığı bulunuyor. Örneğin borcunu zamanında ödeyenlerin hanesine artı puanlar yazılırken, borcunu geciktiren ve borç ödeme konusunda zayıf davranan tüketicilerin bu alışkanlıkları eksi olarak puanına işleniyor. Ortaya çıkan bu kredi notuna göre de; tüketicilere kredi verirken ya da kredi kartı verirken bankalar karar veriyor. Kredi notunun kullanımı artık çok fazla yaygınlaşırken, bunun daha da artması bekleniyor. Şimdi sizlere bu yazımızda kredi notunu kimler nerede kullanır kısaca izah etmeye çalışacağız.

Kredi notunun tabii ki evvela bankalar tarafından kullanıldığını söylemek gerekiyor. Bankalar artık her türlü kredi tahsisi, kredi kartı çıkarılması, kredili mevduat hesabı açılışı, vs. Gibi durumlarda hemen tüketicilerin kredi notuna bakıyor. Kredi notununu yeterli seviyede olmaması halinde ise; kişinin başvuruları reddedilebiliyor ya da kısmi olarak onaylanabiliyor. Dolayısıyla kredi notu önem arz ediyor. Kimi tüketiciler ise zaten kredi notlarının düşük olduğunu düşünüp, battı balık yan gider misali bankalara olan borçlarını ödeme konusunda esnek davranmaya devam ediyor. Ancak bu doğru bir davranış değil. Çünkü her ne kadar kredi notunuz daha öncesinde düşürülmüş olsa da bunu tekrar yukarı seviyelere çıkararak bankaların güvenini kazanmak mümkün.

Kredi notunun kullanıldığı alanlardan bir tanesi de son dönemde operatör şirketleri. Bu şirketler bildiğimiz üzere cep telefonuna taksit yasağı gelmesinden sonra uzun vadelerle tıpkı kredi kullandırır gibi faturaya ilave tarifelerle taksitli cep telefonu satışı yapıyor. Bu telefonların satışı sırasında tabii ki kişiye bir kredi tahsisi yapılmış gibi olduğu için bu noktada operatör şirketler kişinin kredi notunu baz alıyor. Hatta kendi bünyelerinde kişinin fatura ödeme alışkanlığına göre bir puantaj sistemi de tutuyor. Kredi notu uygun olmayanların ya da puanı yeterli olmayanların faturaya ilave tariflerle cep telefonu almaları ise mümkün olmuyor.

Kredi notunun kullanıldığı bir diğer alan ise artık serbest ticaret piyasası. Kişiler aralarındaki ticaretlerde artık birbirlerinin kredi notunu öğreniyor ve buna göre vadeli satış ya da veresiye satış gerçekleştiriyor. Tabii ki  aslına bakıldığında bunun ticari hayattaki güveni tazelediğini söylemek mümkün. Mal satacak kişi, mal satacağı kişinin kredi notunu öğrenerek en azından borcuna ne kadar sadık olduğu konusunda bir fikir sahibi olabiliyor. Findeks bu konuyu bir adım daha ileri götürerek çek kullanan tacirler için geçmişe dönük kişinin çek alışkanları hakkında bile bilgi paylaşımında bulunuyor.

Sonuç itibariyle kredi notunun kullanım alanı sürekli artmaya devam ediyor. Dolayısıyla zaten olması gereken bir şey olan; borç ödemelerimizi zamanında yapmaya gayret göstermeli, kredi notumuzun düşmesine izin vermemeliyiz.

Kredi Notunu Kimler Nerede Kullanır
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizde Findeks.com, kkb ve Kredi Kayıt Bürosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*