Kredi Notunu Kimler Nerede Kullanır

Kredi Notunu Kimler Nerede Kullanır

Kredi notunu kabul edelim ya da etmeyelim; artık bankacılık işlemlerimizde hep karşımıza çıkıyor ve çıkmaya da devam edecek. Ve emin olun bu sadece bankalarla da sınırlı kalmayacak, hatta hatta şu an için bile kalmadığını söyleyebiliriz. Kredi notunun kullanım alanın geniş olduğunu söyledik. Şimdi de kredi notunu kimler nerede kullanır biraz daha ayrıntılarına girelim.

Kredi Notu Nedir

İlk olarak kredi notunun ne olduğundan başlayacak olursak; Findeks tarafından her tüketici için ayrı olarak tutulan, tüketicinin bankalara olan borçlarını ödeme alışkanlığı, borçlanma seviyesi, vs. gibi durumlarının değerlendirilerek, bunun sonucunda 0 ile 1900 arasında bir not verilmesi suretiyle ortaya çıkan skordur. 0 en kötü kredi notunu temsil ederken, 1900 ise en iyi kredi notunu temsil etmektedir.

Kredi Notunun Önemi Her Geçen Gün Artıyor

Kredi notunun çoğu tüketici ilk etapta gelip geçeceğini ve sistemin tutmayacağını düşünerek, çok fazla önemsememiş, bunun sonucunda da yaptığı yanlış hareketlerden dolayı kredi notu dip yapmıştı. Kredi notunun kullanım alanının genişlemeye devam etmesi ile birlikte, kredi notunun önemi sürekli artmış, parasal işlemlerin çoğunda tüketicilerin kredi notu sorgulanır ve buna göre işlem yapılır hale gelmiştir.

Bankalar Kredi Notunu Çok Önemsiyor

Bankalar artık bir tüketiciye kredi kartı verirken, bu kredi kartının limitini belirlerken ve yine kredi kartı verip vermeyeceği konusunda bir karar verirken hemen kredi notuna bakıyor. Kredi notu çok düşük olan kişilerin kredi kartı başvurularını bile reddediyor. Bankaların hepsi bu konuda birlikte hareket ettiği için tüketicinin kredi notunu önemsemekten ve kredi notunun düşmemesi için bankalarla olan ilişkilerine dikkat etmekten başka bir şansı kalmıyor.

Kredi Çekerken de Kredi Notu Karşımıza Çıkıyor

Kredi çekmek isteyen vatandaşların, bankalar tarafından ilk kontrol edilen kriteri kredi notları. Kredi notu uygun ve yeterli seviyede olanlar kredi almakta zorlanmazken, düşük seviyede olanların kredileri reddedilebiliyor ya da kısmen onaylanabiliyor.

Cep Telefonu Alırken Yine Kredi Notu

Cep telefonu taksit yasağı kalktıktan sonra telekomünikasyon şirketlerinin kendi bünyesinde faturalara ilave bir şekilde taksitli arak telefon satmaya başlamaları sonrasında; vatandaşın buna yoğun ilgisi oldu. Ancak kredi notu düşük olanlara maalesef bu noktada kredi notunun karşılarına çıkacağını bir kez daha hatırlatalım. Telekomünikasyon şirketleri sizlere bu şekilde faturaya ilave tarifelerle cep telefonu satarken kredi notunuza bakıyor. Kredi notunuzun durumuna göre ya sizi daha düşük bedelli telefonlara yönlendiriyor ya da tamamen başvurunuzu reddediyor.

Beyaz Eşya Kredilerinde de Kredi Notu

Son dönemde beyaz eşyalar için beyaz eşya satan firmalar anlaşmalı finans kurumlarından vatandaşlara kredi çıkararak, uzun vadede beyaz eşya satın almalarını sağlıyor. Tabii ki bu durumda da yine tüketicilerin kredi notuna bakılarak, kredi notu uygun durumda olanlar bu kredilerden yararlanabiliyor.

Kredi Notunu Kimler Nerede Kullanır
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizde Findeks.com, kkb ve Kredi Kayıt Bürosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*