Anasayfa / Genel / Kredi Sicil Affı Çıktı

Kredi Sicil Affı Çıktı

Kredi Sicil Affı Çıktı

Kredi sicili bozuk olan ve kara listede buluna vatandaş, esnaf ve KOBİ ‘ler; kredi sicil affının çıkması ile birlikte tabiri caizse yılbaşı hediyelerini gecikmeli de olsa almış oldu diyebiliriz. Son birkaç yıldır sürekli çıkıp çıkmayacağı dile getirilen kredi sicil affı konusu 18 Ocak ‘ta TBMM ‘Den geçti. Kredi sicil affı çıktı ancak şimdi ise; imzaların tamamlanması ve bundan sonra da Resmi Gazetede yayınlanması bekleniyor. Şimdi bu af kapsamını kısaca sizlere izah edelim.

Kredi sicil affı; 90 gün bankalara olan borçlarını ödemeyen ve bu nedenle de icra takibine düşerek kredi sicili bozulan vatandaşlarımızın bu kredi sicillerinin temizlenmesi anlamına geliyor. Bunun için ise vatandaşın; affın yürürlüğe girmesi ile birlikte 6 aylık bir süre zarfında ya ilgili borcu kapatması ya da yapılandırması gerekiyor. Eğer bu iki yoldan birisini yapmaz ise aftan yararlanılamayacak.

Kredi sicil affı kapsamı ise; tüm vatandaşlar, KOBİ ‘ler, esnaflar, işletmeler, vs. kısaca tüm kredi sicili bozuk insanları kapsayacak. Üzerine düştüğü üzere 6 ay içerisinde borcunu kapatan ya da yapılandıran herkes bu aftan yararlanmış olacak. Bu kapsamda yaklaşık 12 milyon civarında kişinin aftan yararlanabilme hakkı olacak.

Kredi Sicil Bozuk Olunca Ne Oluyor

Kredi sicili bozuk olan vatandaşlar bankalardan kredi kartı, kredi, vs. gibi ürünlerden yararlanma hakkı bulamıyorlar. Böylelikle olası bir acil nakit ihtiyacında bankalardan red cevabı alıyorlar. Kredi sicillerinin bozulmasına sebep olan borçlarını ödeseler bile 5 yıl içerisinde yine kredi çekemiyorlar. Tabii ki bu kredi sicil affı çıkana kadardı. Kredi sicil affının çıkması ile birlikte artık; borçlarını 6 içinde ödeyen veyahut yapılandıran kişilerin böyle bir derdi kalmamış oluyor. Af çıkınca artık kayıtlar da temizlenerek temiz bir sicil olacağından bankalardan kredi çekme konusunda daha rahat hareket etme imkanı bulunmuş olacaktır. Böyle bir af çıkmamış olsaydı borcun kapatılması durumunda dahi 5 yıl boyunca kredi çekme ihtimali ortadan kalkmış olacaktı. Hali hazırda kredi sicil affı çıkmasının en büyük sebeplerinden birisi de KOBİ ‘lere sağlanan özel kredi kampanyalarından kredi sicili bozuk olan KOBİ ‘lerin faydalanamıyor olmasıydı.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Evlilik Kredisi

ilginizi çekebilir

Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

İçindekiler1 Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Alma2 Garanti Bankası İnternet Şifresi Alma3 İnternet Bankacılığı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*