Kredi Sicili Bozulanların Yaptığı En Büyük 6 Hata

Kredi Sicili Bozulanların Yaptığı En Büyük 6 Hata

Yakın zaman önce kredi sicil affının çıktığını hepimiz biliyoruz. Aftan belkide birçok kişi yararlandı ve yeni ve temiz bir sicil ile günlük hayatlarına ya da ticari hayatlarına devam edecek. Bu noktada aftan yararlanmak güzel ancak sicilin bir daha bozulmaması için gereken çabayı da göstermek gerekiyor. Bizler de bu konulara paralel olarak; bu yazımızda kredi sicili bozulanların yaptığı en büyük 6 hata üzerine sizlere paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

Kredi sicili bozulanların ilk önce gereksiz borca girme alışkanlıklarını kesinlikle gözden geçirmeleri gerekiyor. İstediğiniz kadar geliriniz olsun, istediğiniz kadar kredi sicil affı çıksın; bu alışkanlığınıza gem vurmadığınız sürece sizdeki açıklar kapanmaz. Bütçenizi bilin ve her zaman bu doğrultuda borçlanın. Fazlasına girip, ne cebinizi ne de kendinizi üzmeyin.

  • Bankalara Olan Borcu Ödememe

Kredi sicilin bozulmasının kağıt üzerindeki en temel sebebi tabii ki bankalara olan borcun ödenmemesi meselesi. Bankalara borcunuzu ödemediğinizde artık en sonunda bankalardan kırmızı kalem yiyor ve bunun sonucunda da kredi siciliniz bozulmuş oluyor. Dolayısıyla bankalara olan borçlara artık çok dikkat etmek gerekiyor. Kredi notu uygulaması ile birlikte artık kredi sicilinizin tamamen bozulmasına bile gerek yok; kredi notunuz düşükse bile kredi çekmekte zorlanıyor ya da kredi kartı almakta bile zorlanıyorsunuz. Aman dikkat…

  • Risk Analizi Yapmama

Hayatta iyiside kötüsüde her şey bizim içindir. Dolayısıyla hayatın olağan akışı sırasında başımzıa gelebilecek kötü durumları da bazen göz ardı etmememiz gerekiyor. Özellikle bu hususu borçlanırken dikkate almak gerekiyor. Borçlanmadan önce bir hesap yaptığınızda; çok gerçekçi bir hesap yapmalı, yazını – kışını ayrı hesaplamalı, faturasını, vs. Her şeyini düşünmeli ve buna göre bir borçlanmaya gidilmelidir. Şartlar müsait değilse gerekirse hiç borçlanılmamalıdır.

  • İdari Takibe Düşme

Bankalara olan borcunuzu ödemediğiniz artık idari takibe düşecek, bunun sonucunda da artık banka tarafından aranmak yerine avukatlar tarafından aranıyor olacaksınız. Sonraki aşamasında ise; artık hakkınızda icra takipleri başlatılacak, kredi siciliniz de bozulmuş olacaktır.

  • Birden Fazla Kredi Çekilmesi

Kredi çekerken taksitlere aldanıp, nasıl olsa öderim diye çekiyoruz ancak hepsi üst üste geldiği zaman maalesef zorlanmaya başlıyoruz. Dolayısıyla en makul olanı herhangi bir krediyi bitirmeden diğerine başlamamak olacaktır. Bu altın kuralı sakın unutmayın. Bir krediyi bitir, sonra diğerine başla…

  • Taksitli Alışverişler

Cebimizin ayarının kaçması ve dolayısıyla da ödenemeyen borçlar nedeniyle kredi sicilimizin bozulmasının en büyük müsebbibleri arasında maalesef taksitli alışverişler de bulunuyor. Taksitli alışveriş yapma hastalığı dediğimiz ve ülkemiz insanının büyük bir bölümünde maalesef bulunan bu hastalık nedeniyle çoğu kişinin evindeki huzuru bozuluyor. Her ne kadar taksitli olsa da; bir, iki, üç derken sürekli taksitli alışverişee devam ediliyor. Toplam ödenen taksit miktarı artık aylık bin – bin beş yüz TL ‘ye varınca artık ödenemez bir hâl alıyor. Ondan sonra kredi kartı borçları geciktirildiğinden kredi sicilleri bozuluyor.

Kredi Sicili Bozulanların Yaptığı En Büyük 6 Hata
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*