Anasayfa / Genel / Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

Banka müşterileri gerçekleştirmiş olduğu bir takım bankacılık işlemlerine karşılık olarak Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınır. Vatandaşlarımız bu kurumlar tarafından kayıt altına alınma işlemi kredi sicili olarak geçmektedir. Banka müşterilerinin sicil kayıtları genellikle çekmiş oldukları krediler, kullanmış oldukları kredi kartları ve çeşitli kredili mevduat hesaplarının kullanımına bağlı olarak bozulmaktadır. Kredi sicili genellikle var olan borcun ödenmemesi durumunda banka tarafından Kredi Kayıt Bürosuna veya Merkez Bankasına bildirmesi ile değişim gösterir. Bir banka müşterisinin kredi sicili bozulması durumunda genellikle 5 yıl boyunca herhangi bir finans kuruluşundan işlem gerçekleştirememektedir. Bu süre zarfında özellikle bankalar üzerinden kredi çekimi veya kredi kartı kullanımı talep edilememektedir.

Kişinin kredi sicilinin bozulmasına bağlı olarak özellikle kredi notununda etkilendiğini söylemek gerekir. Borçların ödenmemesi durumunda kredi notu hızla düşmekte ve kredi sicilini olumsuz yönde tetiklemektedir. Peki, kişinin kredi sicili nasıl temizlenir? Bu konuyla alakalı olarak çeşitli ifadeler dile getirilmiş olsa da kredi sicili bozulan bir kişinin 5 yıl boyunca Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından bankalar ile olan ilişkisi vadesiz mevduat hesapları dışında kesilmektedir. Kredi çekemeyen, kredi kartı kullanamayan ve kredili mevduat hesaplarından yararlanamayan banka müşterileri bu olumsuz durum için ancak beklemeleri gerekecektir. Kredi siciline bağlı olarak beklenmesi gereken süre zarfından neler yapılabilir? Bununla ilgili olarak en dikkat çekici olanı ise kredi notunun sürekli olarak yüksek tutulması hamleleri yapılabilir.

Bir kişinin kredi sicilinin bozuk olması kredi notunu değiştiremeyeceği anlamına gelmez. Bankalar tüm işlemlerini kişinin kredi notuna bağlı olarak gerçekleştirdikleri için kredi sicilinin bozuk olmasına bağlı olarak 5 yıllık bekleme süresi zarfında kredi notunu arttırıcı önlemler alınabilir. Bunun için yapılabilecekler arasında ilk olarak kredi ve kredi kartı borçları kapatılabilir. Borçların kapatılması kredi notunu hızlı bir şekilde seyrini yukarı yönlü olarak değiştirmektedir. Ayrıca bankalar üzerinden açılacak vadeli hesaplar ile belirli bir vade süresinde küçük meblağlar yatırılarak kredi notu arttırılabilir. Yapılabilecekler arasında herhangi bir bankadan küçük limitli kredi kartı alınabiliyor ise bunu değerlendirerek her ay düzenli olarak alışveriş yapılıp ay sonunda borcu tamamen kapatılmak suretiyle kredi notu arttırılabilir.

Bir önceki yazımız olan Anında Kredi Başvurusu Alan 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizde 5000 tl 36 ay kredi, anında kredi ve hızlı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Evlilik Kredisi

ilginizi çekebilir

Kredi Kartı Limitini Nakitte Çevirme

Günümüzde alışverişten eğitime ve daha birçok alanda kullanmış olduğumuz kredi kartları anlık ihtiyaçlarımızın hepsini karşılamaktadır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yandex.Metrica