Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Skoru Nedir ve Neler Kredi Skorunuzu Etkiler?

Kredi Skoru Nedir ve Neler Kredi Skorunuzu Etkiler?

      Kredi skoru yani kredi puanı; kişilerin bankalar veya diğer finans kurumları ile arasındaki ilişkiler sonucu yapılan bazı hesaplamalar sayesinde oluşturulan bir puandır.

Kredi skoru belirlenirken kişinin o anki net geliri, geçmişte kullanmış olduğu krediler (Mortgage kredileri, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, kredi kartları), kullanılan kredi kartları, tipleri ve yapılan kredi kartı ödemeleri, o an ödenmekte olan borç, ödenmemiş çek borçları ve ödenmemiş krediler, banka ile ilişkilerin genel geçmişi, borçlanma oranı, kefil olunan borçlar gibi değişik faktörler incelenerek yapılan hesaplamalar sonucunda kişinin kredi skoru belirlenir.

Kişilerin kredi skoru belirlendikten sonra o kişinin yapacağı tüm bankacılık işlemlerinde kredi skoru göz önüne alınır. Örneğin kredi çekmek isteyen bir kişinin kredi puanına bakılarak ona göre kredi verilir. Son beş yıl içinde bankadan kredi kartı, kredi vb.. kullanan herkesin kredi skoru bulunmaktadır. Bu kredi skoru kayıtları Kredi kayıt bürosu KKB tarafından tutulmaktadır. Kredi notu 0-1900 arası puanlama ile notlandırılmaktadır. Kredi puanı düştükçe kişinin risk oranı artmakta olup, puan yükseldikçe kişinin risk oranı azalmaktadır. Kredi skoru kişilerin ekonomik durumunu net bir şekilde ifade etmektedir.

Kredi notu düşük olanların talepleri bankalar tarafından reddedilir. Bunun için kişilerin kredi skorunu yükseltmeleri gerekmektedir. Kredi skorunu yükseltmek için ise; ödemeler geciktirilmeden, zamanında yapılmalı,  borçlanma oranı sürekli bir şekilde düşük tutulmalı, kredi başvurularını kısa aralıklarla yapmamalı, herhangi bir yasal ya da idari takibe düşülmemeli, kredi kartı limitinin yaklaşık %50’sini geçmemesi için dikkat edilmeli, çalıştığınız banka ile sürekli iletişim halinde olmalı, sürekli adres değişikliği yapmamalı ve kimseye kefil olmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Tüm ödemelerinizi zamanında yaptığınız halde veya herhangi bir banka ya da kuruluşla sıkıntı yaşamamanıza rağmen kredi skorunuz düşük olarak hesaplanmış ise ve kredi skorunuzda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız. Bunu düzeltmek için Kredi Kayıt Bürosuna başvurmanız gerekmektedir. Kredi kayıt bürosu kredi skoruna itirazınız üzerine sizin durumunuzu yeniden gözden geçirir ve yeniden hesaplamalar yapar. Bu hesaplamalar sonucunda bulunan skor tarafınıza iletilir. Kredi Kayıt Bürosuna kişisel olarak itirazda bulunamazsınız. Ancak kredi için başvurduğunuz banka aracılığı ile itiraz edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nedir? başlıklı makalemizde kredi notu ve kredi skoru nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Evlilik Kredisi

ilginizi çekebilir

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; bankaların kişiye kredi verip vermemekte kullandığı bir kriter olarak bilinir. Bankaya kredi için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*