Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Hangi Sebeplerden Dolayı Onaylanmaz?

Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Hangi Sebeplerden Dolayı Onaylanmaz?

Kredi satışı ve kredi kartı gelirleri bankaların en çok kâr elde ettikleri gelir kalemlerindendir. Bunun için ne kadar çok tüketiciyi kredi verir ve ne kadar çok kişiye kredi kartı verirse bankanın kârı o derece büyüyecektir. Hatta bir bankanın  şubeleri arasında bile bu konuda rekabet bulunmaktadır. En çok krediyi ve kredi kartını satan şubeler muhakkak diğerleri arasında öne çıkacak, bundan şube personeli ve şube müdürü de tabiri caizse olumlu anlamda nasibini alacaktır. Peki bu kadar kredi kartı kullanan kişi varken, bu kadar kredi kullanan kişi varken, bu kredi ve kredi kartı başvurularının hepsi mi onaylanır, kredi ve kredi kartı başvurusu onaylanmayan kişi hiç mi yoktur ? Tabii ki vardır.. Tam da bu konuya paralel olarak bugünkü yazımızda sizlere kredi ve kartı başvurusu hangi sebeplerden onaylanmaz konusuna değinmeye çalışacağız.

Bilindiği üzere yakın zamanda KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kurulan LKS sistemi ile birlikte bankalar arası bilgi paylaşımı konusunda epeyce mesafe alınmıştır. LKS sistemi kullanan banka görevlisi, kendisine kredi ya da kredi kartı gibi bir ürün için başvuran müşterisine ait bilgilere kolayca ulaşabilmektedir. Bu da suistimallerin ve kötüye yönelik kullanımların önüne geçmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse; daha önceden X Bankasına ödenmemiş kredi borcu olan Hikmet Bey ‘in, Y Bankasına giderek kredi başvurusunda bulunması ve ödeyemediği borcu olduğunu da ilgili banka görevlisine bildirmediğini düşünelim. Hikmet Bey ‘in işlemlerini yapan banka görevlisi, LKS ‘ye girdiğinde Hikmet Bey ‘in Y Bankasına ödenmemiş kredi borcu olduğunu görecektir ve bu nedenle kredi başvurusunu onaylamayarak kabul etmeyecektir.         Aynı durum kredi kartı başvurularında da geçerlidir. Özetle kredi ve kredi kartı başvurularının kabul edilmesinin bir sebebi ödenmemiş kredi kartı ya da kredi borcu olmasıdır.

Bir diğer neden ise; ödenmemiş ya da geç kalmış borçlarınız nedeniyle bankaların kara listesine girmiş olmanız ya da kırmızı kalem yemiş olmanızdır. Bu durumda da kredi veya kredi kartı başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Kredi kartı ya da kredi başvurularınızın kabul edilmeyecek olmasının bir sebebi de kredi notunuzun düşüklüğüdür. Kredi notunuz düşük olduğundan dolayı başvurduğunuz kredi miktarı için yeterli görülmeyebilir ve bu nedenle başvurunuz kabul edilmeyebilir veya kısmen kabul edilebilir.

Bu konuyla ilgili bir başka sebepte; kimlik bilgileriniz, gerekli belgeler ile bu belgelerde düzenlenen yanlış bilgiler gibi hatalı evrak sunumu nedeniyle de başvurunuz reddedilebilir.

Bir önceki yazımız olan Anında Kredi Başvurusu Alan 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizde 5000 tl 36 ay kredi, anında kredi ve hızlı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Evlilik Kredisi

ilginizi çekebilir

Anında Kredi Başvurusu Alan 8 Banka Önerisi

Ülkemizde düşen faizlerle birlikte kredi kullanım oranı ciddi anlamda artmıştır. Bunu gören bankalar da müşteri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*