Kredili Mevduat Hesabının (KMH) Aylık Faizi Ne Kadar?

Kredili Mevduat Hesabının (KMH) Aylık Faizi Ne Kadar?

Bankalar kendilerinden kredi kullanan, otomatik ödeme talimatı veren veya diğer ihtiyaçlara karşılık olarak kredili mevduat hesabı açmaktadırlar. Kredili mevduat hesabı bankalar tarafından henüz yeni bir uygulama olup kredi kartlarından nakit avans çekme yerine mevcut cari veya vadesiz mevduat hesaplarına tanımlanan yeni bir hesap türüdür. Her banka uygun gördüğü müşterileri için kredili mevduat hesabı açmaktadır. Bankanın açmış olduğu bu hesap üzerinden limit kullanan banka müşterileri kullanmış olduğu miktar ve gün üzerinden hesaplama yaparak faiz miktarı hesaplanır ve banka müşterisinin ay sonunda hesaplanan bu miktarı ödenmesi beklenir. Bankalar kredili mevduat hesabının hesap kesim tarihini ay sonu olarak belirlemekte olup yine banka müşterisinin bu süre zarfından ödemesi beklenir.

Kredili mevduat hesaplarının en büyük avantajı, banka müşterisinin hesabında para olmasa bile çekmiş olduğu kredinin aylık taksitini ödeyebilmesini, aylık olarak gelen faturaların otomatik olarak ödenebilmesini, EFT ve havale gibi para transferlerini yapabilmesi gibi imkânları sunmaktadır. Peki, bu kadar avantajı bir arada sunan kredili mevduat hesabının(KMH) aylık faizi ne kadardır? Bankanın belirlemiş olduğu miktarı istediği şekilde kullanan banka müşterileri ay sonunda kullanmış olduğu kredili mevduat hesabının gün bazlı faiz oranı üzerinden geri ödemektedirler. Ödenecek olan miktar ise her bankanın ortak faiz oranı ile hesaplanmakta olup bu oran %2,02’dir. Kullanılan miktar ile gün baz alınıp ay sonunda ne kadar geri ödenmesi gerektiği banka tarafından belirlenir.

Kredili mevduat hesabı açtırmak isteyen banka müşterileri bankanın ön görmesinin dışında banka şubeleri üzerinden yapacakları başvuru ile gerçekleştirilmektedir. Bunun için banka şubelerinde görevli bulunan bireysel müşteri hizmetleri yetkilisine gerekli talep iletilip, mevduat hesabının ne için kullanılacağı ifade edilmektedir. Özellikle kredili mevduat hesabını otomatik ödeme talimatı veya çekilen kredinin aylık taksitlerinin ödenmesi için talep edilmiş ise banka size hızlı ve kolay bir çözüm sunacaktır. Günümüzde birçok banka müşterisinin çeşitli hesapları ve ödemeleri bulunduğundan dolayı otomatik ödeme, para transferi ve kredi taksitlerinin ödemesinin unutulmamasına karşılık mutlaka kredili mevduat hesabı banka üzerinden açılması gerekmektedir. Ayrıca bankalar maaş müşterileri ile kredi çeken müşterilerine otomatik olarak kredili mevduat hesabı açtırmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabının (KMH) Aylık Faizi Ne Kadar?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*