Maaşımdan Hiç Para Kalmıyor Diyenlere 5 Öneri

Maaşımdan Hiç Para Kalmıyor Diyenlere 5 Öneri

2017 yılı için asgari ücret 1404 TL olarak belirlendi. Sonuç itibariyle 1404 TL gerçekten günümüz şartlarına göre biraz düşük kalıyor. Daha sonra da maaşlarla ay sonunu göremez hale geliyoruz. Mesai vs. derken tamamlamaya çalışıyoruz. Ancak bu her zaman maaşın miktarı ile ilgili olmayabiliyor. Kişi 5 bin TL maaş alsa da ay sonunu göremediği oluyor. Bu yazımızda maaşımdan hiç para kalmıyor diyenlere 5 öneri yapmaya çalışacağız.

1- Teknoloji Harcamalarını Kısın

Son yıllarda her ailenin en çok kabaran giderlerinden birisi de teknoloji giderleri. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, internet paketleri, konuşma paketleri derken ciddi anlamda bir bütçe gerektirmeye başladı. 2 çocuklu bir ailenin bu konudaki gideri yıllık ortalama 2000 TL ‘yi bulabiliyor. Ki bu en alt sınır. Bu nedenle telefon alırken 2.el telefonları seçebilir, telekomünikasyon şirketlerinin tekliflerini en ince detayına kadar değerlendirip bize en uygun tarifeyi seçmeliyiz.

2- Aracınız Yerin Toplu Ulaşım

Benzinin pahalı olduğu ülkelerden birisi olan Türkiye ‘de yaşayan bir fert olarak; tek başımıza arabaya binmemeli, tek kişilik yolculuklarda toplu ulaşım araçlarını tercih etmeliyiz. Bu bize hem gittikçe sıkışan trafikte vakit kaybetmememizi sağlayacak, hem de benzin masraflarımızın daha da azalmasını sağlayacaktır. Gerekirse bunun hesabını da yapın ve araçla gitmek daha pahalıya geliyorsa aile yolculuklarında da toplu ulaşımı tercih edin.

3- Dışarıda Yenilen Yemekleri Azaltın

Dışarıda vakit geçirmek bir hava almak ya da yemek yemek hepimizin hakkı. Ancak bunu makul seviyelere çekmek gerekiyor. Bunun için de cebimize göre hareket etmeliyiz. Maddi bütçemizin imkan verdiği ölçülerde ayda 1 kere, 2 kere artık ne kadarsa buna göre dışarıda yemek yeme planlarımız olmalı ve bu planlara da uyulmalı.

4- Faturalara Müdahale Edin

Evdeki elektrik, su, doğalgaz faturalarına bir şekilde müdahale edin. Eğer evde küçük çocuk yoksa kalın giyinin ve doğalgazı biraz kısın. Tabii ki konuyu hasta olacak kadar bir pozisyona da getirmeyin. Yine elektrik konusunda TV izliyorken lambalarınızı kapatın, gereksiz yere yanan ışık bırakmayın. Suyunuzu daha da tasarruflu kullanın.

5- Her Ay Tasarruf Hedefleri Belirleyin

Her kendiniz için belirli bir miktarda tasarruf etme sözü verin. Tasarruf edeceğiniz 1 TL ‘yi bile hafife almayın. Haftada bir gün işe yürüyebilir, haftada bir gün öğle arası yemeğini es geçebilir, bir ay içerisinde gerekirse hiç dışarıda yemek yemeyebilirsiniz.

Maaşımdan Hiç Para Kalmıyor Diyenlere 5 Öneri
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*