Meslek Odaları Nedir Ne İş Yaparlar

Meslek Odaları Nedir Ne İş Yaparlar

Sivil toplum kuruluşları dediğimiz ve son yıllarda oldukça önemi artmış, buna paralel olarak bu tarzda olan kurumların sayıları da aynı derecede artış göstermiştir. Bu kuruluşların asıl kuruluş amaçlarına baktığımızda; bir olmak ve birlikte hareket etmek olduğunu söyleyebiliriz. Sivil toplum örgütleri arasında en çok aktif olanlarına baktığımızda meslek odalarının olduğunu görmekteyiz. Şimdi sizlere meslek odaları nedir ne iş yaparlar kısaca izah etmeye çalışacağız.

Meslek Odaları Nedir

Meslek odaları herhangi bir meslek grubunun temsilcilerinin bir araya gelmek suretiyle bir platform kurup, bu platform altında birlikte hareket ettikleri, karar aldıkları oluşumlardır. Bu oluşumların bazıları işlerini çok daha profesyonel yapmış ve mesleğin daha da ilerlemesini, gelişmesini sağlayacak projelere imza atmıştır.

Meslek Odalarından Bazılarına Örnekler

Ülkemizde çok fazla meslek odası grubu bulunmaktadır. Şimdi size en çok bilinenlerini kısaca paylaşmaya çalışacağız. Saydıklarımız dışında da birçok meslek odası olduğunu da unutmayalım.

Ziraat Odaları, esnaf odaları, SMMM odaları, Esnaf Odaları, SMMM Odaları, Mimarlar Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Tabip Odası, Dişhekimleri Odası, Esnaf ve Sanatkarlar  Odaları, İnşaatçılar Odaları, Kilitçiler ve Çilingirciler Odası, Ticaret Borsası, Emlakçılar Odası, Şehir Plancıları Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Yorgancılar Odası, Ayakkabıcılar Odası, Bakırcılar Odası, Bakkallar Odası, Berberler Odası, Bisikletçiler Odası, Demirciler Odası, Elektrikçiler Odası, Fırıncılar Odası, Hurdacılar Odası, Tekstil Mühendisleri Odası, Kasaplar Odası, Kahveciler Odası, Kırtasiyeciler Odası, Lokantacılar Odası, Marangozlar Odası, Minibüsçüler Odası, Mobilyacılar Odası, Oto Lastikçiler Odası, Pastacılar Odası, Pazarcılar Odası, Saat Gözlük Odası, Seyyar Satıcılar Odası, Sihhi Tesisat Odası, Şekerciler Odası, Şoförler Odası, Tamirciler Odaları, Tenekeciler Odası, Terziler Odası, Tornacılar Odası, Tüpçüler Odası, Boyacılar Odası, Maden Eşyacıları Odası, Saraçlar Odası, Hizarcılar Odası, Kunduracılar Odası, Sebze ve Meyva Odası, Ağaç ve İnşaat Sanatkarları Odası, Kitap Kırtasiye Fotokopi ve Matbaacılar Odası, Sigortalar ve Reasürans Şirketler Birliği, İhracatçılar Birliği, Ambalaj ve Sanayi Odaları, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Odaları, Yazarlar Birliği, Tenisçiler Birliği, Eğitim Odaları, Plancılar Odası, Tabip Odası, Eczacılar Odası, Veteriner Hekimler Odası, Teknikerler Birliği, Mühendisler Odası, Turist Rehberleri, Seyahat Acentaları Odaları, Tüketiciler Odaları, Bankalar Odaları, Barolar, Madeni Dökümcüler Odası, Noter Odası, Camcılar Odası, Çiçekçiler Odası, Fotoğraf Sanatkarları Odası, Giyim Eşyaları Odası, Hamallar Odası, Kuyumcular Odası, Manavlar Odası, Milli Piyangocular Odası, Sütçüler Odası, Briketçiler Ve Karocular Odası, Tuhafiyeciler Ve Züccaciyeciler Odası, Tatlıcılar ve Meşrubatçılar Odası, Biriketçiler Odası, Tekstil Odası, Değirmenciler Odası, Elektronikçiler Odası, Fıstıkçılar Odası, Dondurmacılar Odası, Kantinciler Odası, Kuaförler Odası, Mahrukatçılar Odası, Otelciler Odası, Sayacılar Odası, Simsarlar Odası, Trafik Müşavirleri Odası, Triportörcüler Odası, Elektrik Teknisyenleri Odası, Dericiler Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Petrol Mühendisleri Odası, Orman Mühendisleri Odası, Meteroloji Mühendisleri Odası, Metalurji Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, İç Mimarlar Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, vs. gibi odaları örnek verebiliriz.

Meslek Odaları Ne İşe Yarıyor

Gerek meslekle ilgili yaşanan sıkıntı ve problemlerin giderilmesi, birlik ve beraberliğin sağlanması, meslekle ilgili projelerin hayata geçirilmesi, vs. gibi katkıların yanı sıra aynı zamanda kimi odalar konuyu biraz daha ileri taşıyarak, kredi verme durumuna bile gelmiştir. Bunlara örnek olarak Esnaf Kefalet Odalarını örnek gösterebiliriz. Ülkemizdeki en aktif meslek odaları için ise Baroları örnek gösterebiliriz.

Meslek Odaları Nedir Ne İş Yaparlar
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*