Mikro Kredi Nedir? Kullanım Şartları Nelerdir?

Mikro Kredi Nedir? Kullanım Şartları Nelerdir?

Bir toplumun gelişmişliği kadınların kültür seviyesine, iş hayatındaki kadın istihdamı oranı ile çok alakalıdır. Çoğu gelişmiş ülkede de bu rakamlar oldukça üst seviyededir. Son yıllarda ülkemizde de kadınların istihdam edilmeleri adına birçok imkan sunulmuştur. Bu konuda sivil toplum kuruluşları da kayıtsız kalmamış ve konunun destekçisi olmuşlardır. Ülkemizde kadın istihdamının ve kadın girişimcilerin desteklenmesi adına ortaya konan fırsatlardan birisi de mikro kredi adı altında kendi işletmelerini kurmak isteyen girişimci kadınların alabileceği finansman desteğidir. Bu yazımızda sizler için araştırmalarda bulunarak mikro kredi nedir kimler alabilir şartları nelerdir sorularına cevap aradık…

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından desteklenmekte olan mikro kredi; sadece kadınlar için verilmekte olan bir finansman desteği olup, kadınlardan da iş sahibi olup işini geliştirmek isteyenlere ya da iş kurmayı arzu eden kadınlara yönelik olarak verilmektedir.

   Girişimci bir kadının mikro kredi alabilmesi için gerekli şartlara baktığımızda, aralarında akrabalık bağı bulunmamak kaydıyla 5 kadın girişimcinin bir araya gelip, iş kurmak istemeleri üzerine, kesin karar vermeleri sonrasında mikro kredi başvurusu yapmaya hak kazanmış olacaklardır. Mikro kredi başvurusu ile birlikte alacakları mikro kredi ile ne yapacakları konusunda ne tür bir iş kuracakları konusunda bir proje hazırlayarak Türkiye Grameen Mikro Finans Programı ‘na ya da Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ‘na sunmaları gerekmektedir. Ancak unutmadan mikro kredi başvuruları Valilik İl Özel İdarelerinde bulunan Proje Uygulama Merkezlerine yapılacaktır.      Eğer yapılacak incelemeler sonrasında proje onay almazsa maalesef mikro kredi verilmeyecektir. Ancak proje onaylanırsa mikro kredi verilmesinden önce son aşama olan eğitim bölümü başlayacaktır. Mikro kredi verilecek kadınlara aynı zamanda girişimcilik eğitimi verilmekte olup yine kredi geri ödemesine ilişkin bilgilendirme de yapılacaktır. Bu eğitimin tamamlanmasına müteakiben ilgili kuruluş tarafından kredi ödemesi yapılacaktır.

Mikro kredi geri ödemesi genelde haftalık ödemeler şeklinde tahsil edilmektedir. Zaman aralığının kısa tutulmasının bir sebebi de ilgili görevlinin hem tahsilat işini yapması hem de aynı zamanda girişimci kadının iş yerini ziyaret etmesi amaçlanmıştır.

Girişimci kadınların alabileceği mikro kredi miktarı; ilk mikro kredi başvurusu için 1000 TL olacaktır. Düzenli ödemeler yapan ve borcunu bitiren girişimci kadınlar tekrar mikro krediye başvurabilecektir. Zamanla kredi miktarında küçük yükselmeler de yapılabilmektedir. Bu tamamen düzenli ödeme ve işinizi iyi yapmanızla alakalıdır.

Son olarak mikro kredi başvuru için gerekli belgelere göz atalım; mikro kredi başvuru formu, nüfus aile bildirimi, ikamet edilen ev kira ise kira kontratı, fakirlik ilmühaberi, sabıka kaydı, ikametgah belgesi, kendisine – eşine – annesine ve babasına ait tapu kayıtları, sosyal güvence olmadığına ilişkin belge, kredinin hangi işte kullanılacağının izahı istenmektedir.

Mikro Kredi Nedir? Kullanım Şartları Nelerdir?
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*