Mortgage Sistemi ile Ev Almak için 6 Mantıklı Sebep

Mortgage Sistemi ile Ev Almak için 6 Mantıklı Sebep

Evi olmayan herkesin en büyük hayali tabii ki de bir ev sahibi olmaktır. Bu hayali gerçekleştirmek ise gerçekten zamanımız şartlarında oldukça zordur. Anadan babadan bir miras kalmadıysa, evdeki birden fazla kişi çalışmıyorsa imkansıza yakındır bile diyebiliriz. Ancak dünya genelinde hayata geçirilen Mortgage sistemi sayesinde bu konuda şartlar biraz daha değişti ve ev almak biraz daha kolaylaştı diyebiliriz. Şimdi sizlere Mortgage sistemi ile almak için 6 mantıklı sebep paylaşımında bulunacağız.

1- Kiranızı Değil Kendi Evinizin Borcunu Ödeyin

Mortgage sisteminin ana mantığında; kiracı olan kişinin, düşük taksitler ve uzun vadelerle kendi evinin borcunu ödemesi vardır. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; aylık 700 TL kira ödeyeceğimize, mortgage ile konut kredisi kullanarak aylık 1000 TL kredi ödemesi yapmak daha akıllıca olacaktır. Sonuç itibariyle kiraya zam geleceği için en geç 3 – 4 yıl içerisinde kira bedeli 1000 TL ‘ye ulaşacaktır. Ancak konut kredisi taksit miktarınız ise sabit 1000 TL kalacaktır. Dolayısıyla kira ödemek yerine kendi evinizin taksitlerinizi ödemek daha doğru olacaktır.

2- Yatırım Amacıyla Ev Alın

Sadece evi olmayanların Mortgage sistemi ile ev alması mantıklıdır demek de çok doğru olmayacaktır. Çünkü hâli hazırda kendi evinde kalan bir kişinin, yatırım amacıyla da mortgage sistemi ile ev alması oldukça mantıklıdır. Alacağı evi de kiraya verse, zaten aradaki küçük farkı da kolaylıkla ödeyebilecektir. Yine bir örnek verecek olursak; aylık kredi ödemesi 1,200 TL olan bir konut kredisi ile alınan evden aylık 750 TL kira alınacak olsa, ayda 450 TL ilave etmek suretiyle ev sahibi olunmuş olacaktır.

3- Uzun Vade Süreleri

Mortgage sistemi ile çekilen konut kredilerinde vade süreleri çok uzun olmaktadır. Çoğu banka bu konuda 120 aya kadar vade yaparken, bazıları konuyu daha ileri götürerek 240 ay ve 300 aylık konut kredileri de tahsis edebilmektedir.

4- Kiracılıktan Kurtulun

Mortgage sisteminin en önemli konusu kişiyi kiracılıktan kurtarmaktır. Kişinin uzun vadeli ve düşük miktarlı taksitlerle kira öder gibi ev sahibi olması ve kiracılıktan kurtulması benimsenmektedir. Sistemde kiracı, konut kredisi kullanarak, yine kira öder gibi kendi kredi taksitlerini ödemeye devam edecektir.

5- Konut Fiyatlarındaki Artış

Mortgage sisteminin ülkeye girişi ile birlikte konut kredisi kullanımlarında yaşanan patlama sonrasında; konut fiyatlarında da artış yaşanmış, bazı illerimizde bu artışlar çok ciddi rakamlara tekabül etmiştir. Dolayısıyla kişi daha konutu alırken bile kazanmıştır. Bir örnek vermek gerekirse; kredi tahsis edilebilecek şekilde projeden satın alınılan evler, 6 – 12 ay sonrasında % 15  – 20 civarında kârlarla satılabilir hale gelmiştir.

6- Konut Projelerindeki Avantajlar

Özellikle bazı büyük inşaat firmalarının yapmış olduğu konut projelerinde bazı bankalar ile anlaşma yoluna gitmesi ve daha cazip koşullarda mortgage sistemi ile tüketicilerin konut kredisi çekmesini de sağlamaktadır. Bu fırsatları da değerlendirmek gerekir.

Mortgage Sistemi ile Ev Almak için 6 Mantıklı Sebep
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Anında Kredi Başvurusu Alan 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizde 5000 tl 36 ay kredi, anında kredi ve hızlı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*