PMI Endeksi Nedir Ne Anlama Geliyor

PMI Endeksi Nedir Ne Anlama Geliyor

PMI Endeksi

Globalleşen ekonomilerde bazı terimleri direk olarak kullanmaya başladık. Bunlardan biri olan PMI       ( Purchasing  Manager Index ) yani Türkçe karşılığı  satın alma yöneticileri  olarak adlandırabiliriz. Bir çok ekonomist; finansal içerikli dergilerde finans haberlerinden aşina olduğumuz kabaca Satın alma yönetimi hakkında yani PMI Endeksi hakkında karanlık kalan kısımları aydınlatmaya çalışarak, PMI Endeksi Nedir Ne Anlama geliyor sizlere konuyu ayrıntıları ile aktarmaya çalışacağız.

Satın Alma Departmanlarının Önemi Her Geçen Gün Artıyor

Gelişen ekonomilerde, özellikle kurumsal firmaların satın alma gücünün yüksek ve bir düzene   oturmuş olması gerekir. Eski zamanlarda satıl alma departmanına gereken önemler verilmemiştir. Günümüzde ise en önemli departmanların başında gelir.

Bir işletmenin satın alma biriminin doğru işlemesi demek, o işletmenin maliyetlerinin daha aşağılara düşmesi, kaliteli ürün teminin sağlanması, bu iki duruma parelel olarak pazardaki rekabet gücünün artması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla şirketlerdeki satın alma departmanları kurulurken, buraya yapılacak yönetici, çalışan ya da ara eleman tercihlerinde çok özen gösterilmeli ve bu görevler işin ehli olan kişilere tevdi edilmelidir. Sonuç itibariyle satın alma departmanları; şirketin olmazsa olmazlarındandır diyebiliriz.

PMI Endeksi şirketlerdeki satın alma departmanının şirketin o ay ki satın almak istedikleri ihtiyaç duydukları mal, hizmet ve tedarik etmek istedikleri ürünleri alırken nasıl bir eğilim izleyeceklerini nasıl bir yol izleyeceklerini ve aynı zamanda üretilen ürünlerin satımında da bizlere önemli veriler sağlamaktadır. PMI endeksini  anket çalışması olarak görebiliriz. Firmaların aktif büyüme varlıklarını da bu verilerden öğrenebiliriz.

PMI endeksleri hesaplanırken beş endeksten yardım alınır.

Bunlar sırasıyla;

  1. Girdi stokları

2.Tedarikçilerden alınan ürünlerin teslim süreleri

3.Şirketteki çalışan sayısı

4.Üretim

5.Yeni siparişler

Bu beş değerdeki artış veya azalış PMI endeksini olumlu veya olumsuz olarak direk etkiler.

PMI endekslerini  yatırımla ve borsayla  ilişkisi olan insanların ve firmaların tümünün yatırım araçlarını bu endeks ilgilendirmektedir. Ekonomik dalgalanmaları ve belirsizliklerin önüne geçmek ve ülkelerin büyüme hızlarını belirlemede de PMI endekslerinden yararlanılır. PMI endeksi   aylık olarak belirlenir.PMI endeksleri  1. iş gününde belirlenir. İnşaat PMI endeksleri  her ayın 2. işgününde , hizmet PMI endeksleri de her ayın 3. iş gününde belirlenmektir.Bu endeksler  televizyonlarda ve sanal alemde duyurulmaktadır.

PMI endeks değerlini öğrendikten sonra yorumlamakta önemlidir. Açıklanan bu rakamları yorumlamak oldukça basit ve kolaydır.Bu oranları yorumlamak istediğimizde baz olarak 50 puanı  örneklendirelim. PMI endeksi 50 puanın altındaysa gidişat sıkıntılı ve kötü , PMI endeksi  50 puanın üzerinde ise olumlu ve büyüme etkisi görüleceği düşünülür.

En önemli PMI endeksleri tabi ki de büyüyen ve gelişmiş ekonomilerin endeksleridir. Büyüyen ve gelişmiş ekonomilerin başında gelen Çin ekonomisi bize en önemli PMI endeks değerlerini sunmaktadır. Çin ekonomi değerleri bütün ülkeleri üretim ve nüfus oranının yüksek olması nedeniyle etkilemektedir.

 

PMI Endeksi Nedir Ne Anlama Geliyor
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*