PTT ATM sinden Posta Çeki Hesabına Nasıl Havale Yapılır

PTT ATM sinden Posta Çeki Hesabına Nasıl Havale Yapılır

PTT sürekli olarak işlem çeşitliliğini artırmaya devam etmekte olup, kamu kurumlarında görülmekte olan bürokratik yavaşlığın aksine çok daha atak ve özel firmalara taş çıkartır şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Banka üzerinden yapılabilen çoğu işlemler, anlaşmalı kurumların ödemeleri (  ki bu kurum sayısı oldukça fazladı ), vs. gibi birçok işleminizi PTT şubelerinden yapaiblirsiniz. PTT özellikle para transferi konusunda da adeta bankalar kadar kendisini geliştirmiş olup, şubelerden par transferi yapabilmenin yanı sıra aynı zamand a PTT ATM ‘lerinden de para transferi yapmak mümkündür. Şimdi sizlere PTT ATM sinden posta çeki hesabına nasıl havale yapılır kısaca anlatmaya çalışacağız.

PTT Posta Çeki Hesabı Nedir

Aslında her ne kadar ismi farklı olsa da; PTT posta çeki hesabı, tıpkı bankalardaki hesabımız gibi bir hesaptır. Şahsa özel olan ve sadece ilgili kişinin işlem yapabileceği bu hesap üzerinden bazı ödemelerinizi gerçekleştirebilir ve yine başka bir posta çeki hesabına da para transferi yapabilirsiniz.

Para Göndermek İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Para transferi işlemlerinizi ister herhangi bir PTT şubesinden gişe görevlileri vasıtasıyla isterseniz de PTT ATM ‘Sinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için PTT kart sahibi olmanıza da gerek yoktur. Hem PTT kart sahipleri hem de PTT kartı olmayanlar ( kartsız işlem menüsünden ) PTT bünyesinde bulunan herhangi bir posta çeki hesabına havale yapabilir.

Kartsız Olarak PTT Matik Üzerinden Havale Yapma

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için herhangi bir PTT Matik ‘e gidip, GİRİŞ tuşuna bastıktan sonra HESABA PARA YATIRMA işlemleri menüsünü seçmemiz gerekecektir. Bunun sonrasında ise 11 haneli TC kimlik numaramız bizden istenecek olup, bunu da yazdıktan sonra GİRİŞ tuşuna basacak, açılacak yeni ekranda ise bu sefer cep telefonu numaranız sizden istencektir. Cep telefonu numarasını da yazdıktan sonra yine GİRİŞ tuşuna basıp, bir sonraki açılacak ekranda ise para göndermek istediğiniz kişinin hesap numarasını yazarak DEVAM butonuna basınız. Bu sefer size ödemenin ne ödemesi olduğu sorulacaktır. Verilenlerden herhangi birisi değilse bu durumda; DİĞER butonuna basarak devam edebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra para yatırma ünitesi açılacak ve sizden parayı buraya koymanız istecektir. Parayı ilgili hazneye yerleştirdikten sonra paranız tanımlanacak ve ne kadar koyduğunuz ekrana gelecektir. Ekrana gelen rakamla, yatırdığınız para miktarı uyuşuyorsa ONAY tuşuna basarak devam ediyoruz. En son olarak yaptığımız işlemlerle ilgili tüm bilgiler liste halinde karşımza çıkacak ve onaylayıp onaylamadığımız sorulacaktır. Buradaki bilgiler de doğru ise ONAY butonuna tıklayıp işlemimizi tamamlamış oluyoruz. Sonrasında ise yaptığımız işleme ilişkin bir dekont fişi yazdırılarak size verilecektir. Bunu da almayı unutmayın.

PTT Kart ile PTT Matik Üzerinden Havale Yapma

Süreçler yukarıdaki ile birebir aynı olup, sadece bu yöntemde kartla şifremizi girdikten sonra aynı yolu izleyeceğiz.

 

PTT ATM sinden Posta Çeki Hesabına Nasıl Havale Yapılır
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*