Şahıs Şirketi Nasıl Açılır ve Masrafları Nelerdir?

Ticaretle uğraşmak ve kendi işini yaparak kendi işinin patronu olmak isteyen kişilerin bu işi yapabilmesi için bazı bürokratik işlemleri yerine getirmesi gerekmektedir. Tabii ki bizim ülkemizde bazen bu kurallar tersten işleyebilmektedir. İnsanlar işini gücünü kurup daha sonra bürokratik işlemlere yönebilmektedir. Aslına bakıldığında; ticaretle uğraşmak için resmiyette bir işletme kurmanız gerekmekte, bu işlem çok zor bir işlem olmayıp, hele hele şahıs şirketi kuracaksanız hem  daha az masraflı olacak hem de kısa sürede işlemleriniz tamamlanarak vergi levhanız çıkacaktır. Şimdi sizlere bu konunun ayrıntılarını aktararak; şahıs şirketi nasıl açılır ve masrafları nelerdir kısaca anlatmaya çalışalım.

Vergi Dairesine Başvuru

Şahıs şirketi kurmak için öncelikle vergi dairesine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bunun için ilgili vergi dairesinin açılış ile ilgilenen departmanlarına bir dilekçe ile müracaatta bulunulmalı, bu müracaat sırasında da bir takım bazı belgelerin hazır edilmesi gerekmektedir.

Gerekli Belgeler

Şahıs şirketi kurabilmek için vergi dairesine 2 adet imza sirküsü, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi (bazı durumlarda noter onaylı olması istenebilir, her ihtimale binaen yanınızda bulundurmanızda fayda var) gerekmektedir. Ayrıca iş yerinin bulunduğu gayrimenkulün tapu fotokopisi veya kira sözleşmesi de bulunmalıdır. Vergi dairesine yapacağımız müracaat sırasında bu belgelerle birlikte gidilmesi lazımdır.

Alınan Ücretler Ne Kadar

Genel itibariyle bu işler için muhasebecilerle anlaşılmakta şirket kuruluşu için 500 TL civarı bir rakam ödenmektedir. Bu rakamın içerisinde muhasebecilik ücreti ile birlikte makbuz, kaşe, dosya, vs. Gibi kırtasiye masrafları da vardır. Tabii ki  bu rakam kesin bir rakam olmayıp, muhasebeciden muhasebeciye küçük farklılıklar da gösterebilecektir. Eğer yazar kasa ile çalışacaksanız, bu durumda bir yeni nasıl POS yazar kasa almanız gerekmektedir. Bunun için de tahminen 1000 TL civarı da bir masrafınız olacaktır. Şikret kurulduktan sonra da yine muhasebecinize aylık olarak ödeyeceğiniz belli bir muhasebecilik ücreti olacaktır. Bu ücretler de tahminen 150 TL civarından başlamaktadır. Tabii ki  muhasebecinizin sizin adınıza bu işleri yapabilmesi için muhasebecinize vekalet vermeniz gerekmektedir. Bu masraflara vekalet ücreti de eklenecektir. O da 140 TL civarında tutacaktır.

Başvuru Sonrası Yoklama Memuru Geliyor

Şahıs şirketinizin kuruluşu için başvurunuz sonucunda bir ya da iki gün içerisinde (iş yoğunluğuna göre değişebilir) size Vergi Dairesi tarafından bir gönderilecektir. Yoklama memuru iş yerinize gelerek faaliyet gösterip göstermediğinize bakacaktır. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra da sizden bir imza alıp, herhangi bir olumsuzluk yoksa onay verecektir. Verilen onay sonrasında ise; Vergi Dairesinden vergi levhanız çıkacaktır. Vergi levhanızın çıkarttırılması işlemini siz de yapabileceğiniz gibi; vermiş olduğunuz vekaletname ile muhasebeciniz de yapabilecektir. Vergi levhanızın çıkması ile birlikte artık belediyeye iş yeri açma ruhsatı için başvurabilir ya da ticaret odasına kayıt için müracaat edebilirsiniz. Vergi levhanızdan birkaç fotokopi almanız ve yanınızda bulundurmanız iyi olacaktır.

Şahıs Şirketi Nasıl Açılır ve Masrafları Nelerdir?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*