Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Maliyeti Ne Kadardır

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Maliyeti Ne Kadardır

Günümüzde herkesin hayali kendi işletmesinin sahibi olmaktır. Büyüyen ekonomilerde kendi payını almak isteyen girişimciler bazen büyük çapta bazen ise ufak ölçekli işletmeler kurmaktadır. Tabi ki böyle bir işletme kurabilmek için şirket kurmak şarttır. Bugünkü yazımızda bu konu ile ilgili olarak biraz daha ayrıntılara inerek; şahıs şirketi nasıl kurulur ve maliyeti ne kadardır sizlere kısaca anlatmaya çalışacağız. İlk olarak Şahıs şirketinin ne olduğunu sizlere izah ederek başlayalım.

Şahıs Şirketi Ne Demek

Tüzel kişiliğe sahip limitet ve anonim şirketlerden daha ufak olan şirketlere denir. Ortaklık olarak kurulabilir ve ortaklar bir birlerine sınırsız sorumluluk ile bağlıdırlar. Şahıs şirketleri genellikle tek kişi ve ufak ölçekli olarak kurulmaktadır. Sermaye olarak herhangi bir limit belirlenmemiştir. Şahıs şirketi kurmak diğer şirket türlerine hem daha basit hem de fiyatsal anlamda daha caziptir. Şahıs şirketini kapatmak veya daha farklı bir yapıya dönülmek istenildiğinde Şahıs şirketini kapamak diğer şirket  türlerine göre daha kolaydır. Aynı zamanda E

Şahıs şirketi kurmak için belli başlı aşamalar ve yapmamız gereken tamamlamamız gereken prosedürler vardır. Bunlar sırasıyla;

  1. İşe başlama bildiri formunu doldurulması
  2. İkişer tane ikametgah belgesi ve nüfus kağıdı sureti (noter onaylı)
  3. iki adet noter onaylı imza beyannamesi
  4. İşletmenin kurulacağı mesken size ait ise tapu fotokopisi yer size ait değil ise kira sözleşmesine ihtiyacınız vardır.

Yukarıda saymış olduğumuz aşamaları  tamamladığımız belgeleri tabi olduğunuz vergi dairesine bir dilekçe ile birlikte teslim edilmesi gerekir.

Şahıs şirketi kurma maliyetleri

Şahıs şirketi kurulabilmek için ortalama olarak 500-600 TL  arasında muhasebecinize bir ücret vermeniz gerekir. Bununla birlikte düzenli aralıklar ile ortalama olarak 125-200 TL arasında muhasebecinize ücret vermeniz gerekecektir. Kurulacak olan Şahıs şirketinin faaliyet alanına göre ticaret odasına başvuru yapacaksanız  750 TL gibi bir ücret yatırmanız gerekir. Noter tasdiki için 35 TL, kaşe için 10 TL, ruhsat için (gerekli ise)  300-350 TL arası, fatura ve makbuzlar için 150 TL, 2 adet ikametgah için 15 TL, yazar kasa (gerekli ise) 300-400 TL olmak üzere; bu bağlamda Şahıs şirketi kurmak için yaklaşık olarak 2.000 TL ile 2.500 TL arasında bir maliyet karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bu işlemler sonucunda vergi dairesinden yoklama memuru gelip Şahıs şirketinizin denetimini yapacaktır. Yapılan denetimler sonucunda herhangi aksaklık ya da eksiklik görülmemesi halinde kuruluşunuz onaylanacaktır. Sürecin tamamlanması ile birlikte; size verilecek olan yoklama tutanağını kendi muhasebecinize verip, daha sonrasında da vergi  levhanızı çıkarttırabilirsiniz. Yeri gelmişken yine vergi konusunda da bir açıklama yapacak olursak; şahıs şirketine sahip olan kişiler genel itibariyle de basit vergi usulüne tâbi olmaktadır.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Maliyeti Ne Kadardır
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*