Satış Danışmanları Müşteriler Üzerinde Ne Kadar Etkili

Satış Danışmanları Müşteriler Üzerinde Ne Kadar Etkili

Mesleğimiz ne olursa olsun sonuç itibariyle hepimiz bir yerlere gidiyor ve bir şekilde alış veriş yapıyoruz. Bu alış verişi kimi zaman ünlü bir mağazadan, kimi zaman bakkaldan, kimi zaman AVM ‘den ve son dönemde de kimi zaman internetten yapıyoruz. Alış veriş yaptığımız yerlerde, bizlerle ilgilenen, ücreti alan (büyük yerlerde kasiyerler alır), ürün seçmemizde yardımcı olan görevliler bulunmakta olup, bunlara satış danışmanları denilmektedir. Bazı büyük firmaların Satış danışmanları genelde müşteriler ile ilgili iletişimleri noktasında eğitimler bile alabilmektedir. Tamda bu husus ile ilgili olarak bugünkü yazımızda genel konularımız dışında farklı bir konuyu ele alacağız. Satış danışmanları müşteriler üzerinde ne kadar etkili sizlerle birlikte sonuçlarına bakacağız.

Rahatsız Olanlar Var

Tüm müşterilerin satış danışmanlarından hoşnut olduğunu söylememiz mümkün değil. Rahatsız olan kişiler de bulunuyor. Gerçi burada satış danışmanının tavırlarının çok önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Müşteriye yaklaşmasını bilmeyen, sürekli olarak etrafında dolanan ve yine sürekli bir şeyleri satmaya çalışan satış danışmanları genelde müşteriler tarafından itici bulunuyor. Bunun yerine müşteriyi sıkmayan, mağazada gezerken adım adım onu takip etmek yerine hemen seslendiğinde ilgilenebilecek kadar yakınında bulunan satış danışmanları müşteriler tarafından ilgi görüyor. Bunun yanı sıra bu satış performansını da etkiliyor.

Müşteriler Satış Danışmanlarından Etkileniyor

İyi bir satış danışmanının, müşterinin ihtiyacı olan bir ürünü satması noktasında çok daha kolay sonuç alabileceğini söyleyebiliriz. İyi derken; aslında bunu da biraz açmak gerekiyor. Güler yüzlü, diksiyonu düzgün, nazif bir ses tonu ile konuşan, müşterisini sık boğaz etmeyen, mağaza içerisinde adım adım onu takip etmeyen, ancak çağrıldığında da hemen müşterisi ile ilgilenebilecek mesafede olan satış danışmanlarının, müşteriler üzerinde olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan araştırmalar sonucunda; bir ürünü almayacak olsa bile; sırf satış danışmanının performansından etkilenerek ilgili ürünü alan ya da tam tersine; ürünü alacağı halde sırf satış danışmanının hal ve hareketleri ile bu konudan vazgeçen müşteriler olduğu biliniyor.

Satış Danışmanları Neye Dikkat Etmeli

İlk önce; müşterilerin en çok sıkıldığı hususun; satış danışmanları tarafından sürekli olarak satın al baskısı görmeleri olduğunu söyleyelim. Yani satış danışmanlarının, müşteriye yaptığı al baskısı genellikle ters tepiyor. Bu noktada çözüm adına kendinize bir yol çizebilirsiniz. Müşteriye satın alabilirsiniz kelimesini nasıl daha az rahatsız edici şekilde söyleyeceğinizi düşünmelisiniz. Satın almak yerine üzerine yakıştığını, yine de alternatif başka ürünler sunabileceğini, kampanyalı daha uygun ürünler de olduğunu söylemeniz müşterinizin size güven duymasını sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra; kıyafet ve dış görünüm çok önemli. Mümkün mertebe şık giyinmeli, düzenli ve tertipli olunması her zaman müşteriler tarafından satış danışmanlarının hanesine bir artı olarak yazılmaktadır.

Son olarak diksiyon ve konuşmanızda; akıcı bir dil, yumuşak bir ses tonu tercih etmeli, tane tane müşterinizi sıkmayacak şekilde konuşmalısınız.

Satış Danışmanları Müşteriler Üzerinde Ne Kadar Etkili
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*