Satış Danışmanlarının Müşteri Üzerindeki Etkisi Nasıl Olmalıdır?

Satış Danışmanlarının Müşteri Üzerindeki Etkisi Nasıl Olmalıdır?

Alışveriş noktasında insanların tercihleri son yıllarda değişmeye yüz tutsa da halen birebir iletişim ile satışın hiç azalmadığı sektörler bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda insanların en küçük ihtiyaçlarından en büyük ihtiyaçlarına kadar birçok ürünü yeni nesil teknolojik ürünler üzerinden alabilme alışkanlığı kazanılmaya başlamıştır. Buna karşılık çeşitli AVM ve diğer sektörlerin sahip olduğu satış noktaları ister istemez bu alışverişten etkilense de halen birçok sektör satış işlemlerini satın danışmaları aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Bir firma veya şirketin ürününün satışı noktasında en ideal olanı iyi bir satış danışmanına sahip olmasıdır. Bulunduğu yerin vitrini olarak görülen satış danışmanları kendi kabiliyetlerine yönelik olarak firmalara büyük katkılar sağlamış olmanın yanı sıra yapacağı en küçük bir hata ile satın alınması düşünülen ürünün elde çıkarılmasının önüne geçebilir.

Konuyla alakalı olarak en dikkat çekici hususların başında ürünün değer bakımında yüksek maliyetlerde olanları akla gelmektedir. Bilindiği üzere ev ve araç alım satımı yapılan noktalar yüksek gelire hitap eden noktalar olması cihetiyle burada görevli bulunan satış danışmalarının müşteri üzerindeki etkisi de son derece önemlidir. Araç veya emlak alımı yapacak kişilerin büyük bir kısmı yıllardır yapmış oldukları birikimlerini bir anda taşınmaza veya araç alımına yatırmaları icap ettiğinde satışı gerçekleştirecek olan satış danışmanının tavır, davranış ve güven hissinin en üst seviyede olması gerekmektedir.

Bu tarz sektörlerde görevli satış danışmaları kendi kabiliyetlerine göre firma sahiplerinin daha fazla kazanma adına müşteriyi ikna edip daha büyük bir ev satın almasını, model veya marka olarak bir üst seviyede bir araç almasına yardımcı olabilirler. İşte tam da burada firmalar satış danışmanı seçimi sırasında kabiliyeti, diksiyonunu, müşteri ile iletişimi ve görünümü itibariyle satış danışmanının müşteri üzerindeki etkisi en iyi olan kişiyi tercih etmeleri ön plana çıkar. Kim olursa olsun kendi firmasının ürünlerinin satışı noktasında böyle donanımlı bir personel ile çalışma isteyeceği kesin bir sonuçtur. Satış danışmanı olarak çalışmak isteyen bireylerin ise kendi donanımlarını arttırma adına diksiyon, iletişim, giyim vb. kursların sertifikalarını almaya özen göstermeleri son derece önemlidir. Resmi evrak ile taçlandırılmış bir satış danışmanı piyasa için bulunmaz bir cevherdir.

Satış Danışmanlarının Müşteri Üzerindeki Etkisi Nasıl Olmalıdır?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*