SGK Güvencesi Olmadan Nasıl Kredi Çekilir

SGK Güvencesi Olmadan Nasıl Kredi Çekilir

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki; bu konuda gerek internette olsun, gerek haber organlarında olsun; maalesef çok fazla bilgi kirliliği bulunuyor. Konu hakkında kısmen yapılan açıklamalar vatandaşın kafasının karışmasına neden oluyor. Bizler de  bu yazımızda SGK güvencesi olmadan nasıl kredi çekilir kısaca sizlere anlatmaya çalışacak ve kafalardaki karışıklıkları gidermeye çalışacağız.

6 Aylık SGK ‘lı Olmak Gerekiyor.

Bankaların kredi vermeden önce kredi başvuranlarında aradığı temel özelliklerden birisi de; başvuran kişinin 6 ay boyunca SGK ‘sının kesintisi olarak ödenmiş olmasıdır. Eğer böyle bir ödemeniz gözükmüyorsa; ya da sigorta primleriniz eksik yattıysa, bu durumda kredi başvurunuz banka tarafından direkt olarak reddediliyor. Bankalar SGK ‘sı olmayan kişilere kredi vermek istemiyor. Tabii ki bunun da bazı istisnaları bulunuyor. Şimdi biraz daha ayrıntılara inelim.

SGK ‘sız Kredi Çekmek de Mümkün

Banka başvurunuzu reddediyor demiştiniz şimdi nasıl mümkün diyor olabilirsiniz. Tabii ki  bununda bazı usulleri vardır. Şimdi onlardan da bahsedelim.

Bu konudaki ilk tavsiyemiz bir kefil bulmanız yönünde olacak. Kredi başvurusunda bulunurken; kredi sözleşmesine sizinle birlikte imza atacak bir kefil işlerinizi kolaylaştıracaktır. Ancak bulacağınız kefilin de tıpkı kredi başvuranı gibi gerekli şartları taşıması ve sağlaması gerektiğini unutmayın. Yani kefilinizin de aylık gelir durumu, SGK primlerinin ödenip ödenmediği, vs. gibi tüm sizin için geçerli olan durumlar aynen geçerli olacaktır. Dolayısıyla kefilinizin de SGK konusunda herhangi bir problemi olması halinde kredinizin onaylanma ihtimali yine zayıflayacaktır.

Bu devirde kefil bulmak zor diyenler için farklı bir alternatif yöntem daha söyleyelim. Adınıza olan gayrimenkulünüz ya da varsa aracınız üzerine ipotek koydurarak kredi başvurusunda bulunmanız halinde yine SGK primlerinizin ödenmemiş olması ya da eksik yatmış olması çok fazla önem arz etmeyecektir. Ancak yine burada önemli bir nokta bulunuyor ve hemen sizlere bunu da hatırlatalım. Çekeceğiniz kredinin ne kadar olduğu ile ipotek ettirilecek arsa, ev, araba, vs. değeri arasında muhakkak bir denge gözetilmesi gerekiyor. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; 50 bin TL kredi için başvurup, bunun karşılığında piyasa değeri 25 bin TL olan bir otomobil ipotek ettirmeniz halinde 50 bin TL için red yeme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Az öncede söylediğimiz üzere bu SGK primi yatmayan ya da eksik yatan kişiler için geçerli bir durumdur.

Her banka SGK primleri konusunda çok da hassas değil diyebiliriz. Eğer kredi notunuz çok iyi durumdaysa, daha önceden bankalarla takıntınız bulunmuyorsa, çekeceğiniz kredi miktarı da öyle çok aşırı yüksek meblağlarda değil ise; bu durumda yine kredi alabilmenizin önü açıktır. Üstelik kefil ya da herhangi bir ipotek yapmadan da kredi almanız mümkündür. Ancak az öncede söylediğimiz üzere bu her bankadan olmayacaktır. Çünkü bazı bankaların kuralları diğerlerine nispeten çok daha serttir.

SGK Güvencesi Olmadan Nasıl Kredi Çekilir
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*