Siber Saldırı Nedir ve Etkileri Nelerdir

Siber Saldırı Nedir ve Etkileri Nelerdir

Farkındaysanız hayatımızdaki her şey artık istesek de istemesek de dijital dünyaya kayıyor. Bankacılık işlemleri, okul işlemleri, kamu işlemleri, telekomünikasyon ve iletişim, vs. gibi daha birçok konu çoktan tamamen dijital platformlar üzerinden gerçekleştiriliyor hale geldi. Şaka gibi gelecek ama artık savaşlar bile dijital dünyalar üzerinden yapılıyor. Ülkelerin bu konuda hazırlamış olduğu orduları bile mevcut. Bu konu ile ilgili olarak bu yazımızda sizlere siber saldırı nedir ve etkileri nelerdir hususunda bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Siber Saldırı Ne Demek

Siber saldırı; bilişim dünyası üzerine uzman olan kişilerin ( bu kişiler sanal ortamda bilgisayar korsanı veya hacker olarak tabir edilmektedir ), elektronik sistemler kullanan kurumların bu sistemlerini ya da internet sitelerine ulaşıp giriş yapmaları ve bunun sonucunda da zarar vermeli olayına denmektedir. Aslında basit bir iş gibi dursa da; şöyle düşünecek olursak, bir bankaya yapılan saldırı sonucunda banka hesapları üzerinde oynandığı ya da başka hesaplara para transferi yapıldığını bir düşünsenize. Bir tıklama ile bir kişi milyarder yapılabilecektir. Yine aynı şekilde herhangi bir kamu kurumunun sistemlerine izinsiz giriş yapılarak, bu kurumlardaki bilgilerin çalındığını düşünelim.. Gerçekten sonuçları çok ağır olacaktır. Dijital dünyaya olan bağımlılığımız arttığı sürece; kesinlikle önlemlerin ve güvenlik tedbirlerinin de o derece artırılması gerekmektedir.

Siber saldırılar iki türlü olabilmektedir. Birincisi; hacker dediğimiz bilgisayar korsanlarının herhangi kişilere ait şifre bilgilerini ele geçirmeleri, internet sitelerine saldırı düzenlemeleri, virüslü mesaj ve dosya paylaşımı yapılması suretiyle olmaktadır. İkincisi ise; sistemlere bir anda çok fazla trafik göndererek meşgul edip ( spam denilen olay ) sistemin işleyeme hale getirilmesidir.

Siber Ordular Kurluyor

Devletlerin bu işi çok ciddiye aldığını yazımızın başında söylemiştik. Amerika Birleşik Devletler, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu,  İran, vs. birçok ülkenin çoğunda bilinen veya bilinmeyen siber orduları çoktan kurulmuş ve faaliyete geçirilmiş durumda. Türkiye ‘de de bu konuda bazı atılımlar yapıldı. Her ne kadar çok fazla medyaya yansıtılmasa da; bu konuda BTK ( Bilgi Teknolojileri Kurumu ) kendi alt yapısını oluşturmaya devam etmekte. Dileriz siber savaşlar konusunda ülke olarak iyi bir ordu sahibi oluruz. Çünkü geleceğin savaşlar tankla, uçakla, topla değil bilgisayarlarla olacak gibi duruyor.

 

Siber Saldırı Nedir ve Etkileri Nelerdir
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*