Taşıt Kredisi Çekeceklerin Dikkat Etmek Gereken 6 Önemli Bilgi

Taşıt Kredisi Çekeceklerin Dikkat Etmek Gereken 6 Önemli Bilgi

Bankaların kredi kampanyalarında biraz karışık hesap kitaplar önümüze koyması, faiz oranını düşük tutarken masraflarla bu açığı kapatması, vs. gibi tabiri caizse Ali Cengiz oyunu oynamalarından dolayı bazen hangi bankadan kredi çekeceğimize karar verirken hataya düşebiliyoruz. Özellikle taşıt kredisi gibi kredilerde bu yanıltmalar daha fazla olabiliyor. Bunun için iyi irdelemek gerekiyor. Tam da bu konuyla ilgili olarak bizler de bu yazımızda sizlere; taşıt kredisi çekerken dikkat etmek gereken 6 önemli bilgiyi paylaşmaya çalışacağız.

1- Kredi Karşılaştırmasında Toplam Geri Ödemeye Bakın

Kredi karşılaştırması yaparken bankaların hesap kitap oyunlarına gelmemek için dikkat edilmesi gereken bir husus var ki o da; toplam geri ödeme miktarıdır. Bu rakamı baz alarak seçeceğiniz kredi size hata yaptırmayacaktır. Çünkü toplam geri ödeme; söz konusu krediyi çektikten sonra ne kadar geri ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Buraya dikkat …

2- Faiz Oranları Önemli

Kredi karşılaştırması yaparken yine önemli kriterlerden birisi de faiz oranlarıdır. Ancak sadece faiz oranına bakılmasının bizi hataya sürükleyebileceği de unutulmamalıdır. Çünkü bankalar faiz oranını düşük gösterip, daha sonrasında masraflar ile bu açıkları kapatabilmektedir. Veya kredi tutarının miktarına göre kimi zaman yüksek faizli kredinin toplam maliyeti daha düşük olabilmektedir.

3- Masraflara Dikkat

Taşıt kredisi çekerken ipotek tesis ücreti, kredi tahsis ücreti, sigortalar, vs. gibi birkaç kalem sizden kesinti olacaktır. Bu kesintiler tabii ki de bankadan bankaya değişebilmektedir. Dolayısıyla bankaların teklifini alırken masrafları da ayrıca karşılaştırmak gerekir.

4- Kasko ve Trafik Sigortası Tekliflerine Dikkat

Bankalar genel taşıt kredisi verdikleri kişiden kasko ve trafik sigortasını kendi anlaşmalı olduğu şirketten yaptırmalarını isterler. Kimi zaman bunu zorunlu koşarlar. Kimi zaman ise; kasko ve trafik sigortasını ilgili şirketten yaptırmanız halinde daha düşük faiz uygularlar, kısacası sizi buradan kasko ve trafik sigortası yaptırmaya zorlarlar. Dolayısıyla bu noktada da yüksek fiyat uygulanabilir. Bu konuda da bankanızla görüşmeli ve ortalama bir fiyat almalısınız.

5- Otomotiv Firmalarının Tekliflerini de Dikkate Alın

Otomotiv firmalarının çoğu kendi kurdukları finans şirketleri üzerinden de kredi vermeye başladı. Kendi finans şirketlerinin yanı sıra aynı zamanda bankalarla da anlaşma yoluna gidiyorlar. Bankalardan daha cazip teklifler alabiliyor. Bu nedenle karar vermeden önce otomotiv üreticilerinin de tekliflerine bir göz atmak cebimiz adına doğru bir hareket olacaktır.

6- Tüm Bankalardan Teklif Alın

En önemli ve son tavsiyemiz hiç üşenmeden tüm bankalardan teklif almanız olacaktır. Tüm bankalardan teklif alarak, bunları bir deftere not edin, gerekirse kredi teklifinin kendinize mail gönderilmesini isteyin. Tüm kredi tekliflerini başta toplam maliyet miktarı olmak üzere detaylı bir şekilde kıyaslayın. Sonucunda da hangisi cebinize uyuyorsa buna göre kararınızı verin. Biraz belki vakit alacak ama sonuçta fazladan çıkacak 100 TL bile sizin cebinizden çıkacak bunu unutmayın.

Taşıt Kredisi Çekeceklerin Dikkat Etmek Gereken 6 Önemli Bilgi
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Anında Kredi Başvurusu Alan 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizde 5000 tl 36 ay kredi, anında kredi ve hızlı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*