Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kredi çekerken biraz dikkatsiz olmamız halinde bazen bunun sonuçlarının dönüşü maalesef cebimize ciddi anlamda olumsuz olarak  oluyor. Bu nedenle iyi araştırma yaptıktan sonra bir karar verip buna göre banka tercihinde bulunmak daha doğru. Hele hele çekilen kredi taşıt kredisi, konut kredisi gibi yüksel meblağlı bir kredi ise; iki defa dikkat etmek gerekiyor. Çünkü çok küçük değişiklikler önemli rakamlara denk gelebiliyor. Taşı kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken hususlara bir bakalım.

Toplam Maliyet

Bir krediyi çekerken, bankaların eşit şartlardaki kredi teklifindeki kıyaslamalarda toplam maliyete bakıyorsanız doğru yoldasınız demektir. Kredi çekerken bize en doğru veriyi veren ve en sağlıklı analiz ile kıyaslamayı yapmamızı sağlayan kriter toplam maliyettir. Toplam maliyet bir krediyi çektikten sonra; bu kredi karşılığında her şey dahil bankaya ne kadar geri ödeyeceğimizi gösteren değerdir.

Faizler

Kredi çekerken en çok dikkat ettiğimiz konu faiz oranları. Tabii ki aslına bakıldığında bu doğru.. Ancak bakmamız gereken ilk nokta faizler olmamalı. İlk sırada Toplam maliyet yer almalı ve faizler ise ikinci sırada olmalı. Bunun sebebi ise; bazı bankaların faiz oranlarını düşürüp, farklı ilave masraflarla olayı gizli olarak şişirmesi. Ancak yinede taşıt kredisi gibi yüklü miktarda çekilen kredilerde faiz oranlarının önem arz ettiği de bir gerçek. Bu nedenle kredi kıyaslamasında faiz oranlarına da dikkat edilmeli.

Masraflar

Taşıt kredilerinde masraflara dikkat etmek gerekiyor. Bankaların kredilerini araştırırken masraflara da ayrı bir parantez açıp, bunları da incelemek cebimizin yararınadır.

Finansman Oranı

Hiçbir banka maalesef bir aracın tamamı için kredi vermemektedir. Tabii ki  ticari kullanılan krediler bu söylediğimiz dışındadır. Bankalar taşıt kredilerinde genel itibariyle % 75 – 80 civarında kredi finansmanı sağlamaktadır. Yani 50 bin TL ‘lik aracın % 75 – 80 ‘i kadar kredi çıkmaktadır. Bu da yaklaşık olarak 37 bin 500 – 40 bin TL kredi anlamına gelmektedir.

Araca Tedbir

Taşıt kredisi ile alacağınız araçlarınızın kayıtlarına banka tarafından ipotek koyulmaktadır. Bu ipotek, taşıt kredisi borcunun bitimine kadar da devam edecek, bu süreç zarfında söz konusu aracın satışı ise mümkün olmayacaktır. Bu nedenle aracı alırım, sıkışırsam satar bankaya borcumu öderim gibi bir düşünceyle ödenmesi zor borçlara girmek pek akıllıca olmayacaktır. Ödeyemeyeceğiniz taşıt kredisi borcu için banka; başka bir haciz işlemi başlatmadan direkt olarak rehnin paraya çevrilmesi suretiyle takip  işlemi başlatarak aracınızın haczini yaptırıp, daha sonra satışını yaptıracak ve alacağını tahsil edecektir.

İkinci El ve 0 Km İçin Şartlar Farklı

0 km taşıt kredileri ve ikinci el taşıt kredileri için bazı şartlar değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle hangisi için kredi çekecekseniz, bankanızdan teklif alırken bunu özellikle belirtmelisiniz. Örneğin ikinci el taşıt kredisi için yaş sınırı bulunmakta, finansman oranı daha düşük olabilmektedir.

Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*