Tazminat Davası Nedir? Nasıl Açılır?

Tazminat Davası Nedir? Nasıl Açılır?

Ülkemizde hukuki uygulamalar üç ana kola ayrılmaktadır. Bunlar hukuk, ceza ve idari yargıdır. Kabaca bu mahkemelerin alanlarından bahsedecek olursak; Ceza Mahkemeleri işlenen suçlarl ile ilgilli davalara, İdare Mahkemeleri idari merciileriinde verdiği kararlar ile ilgili davalara; Hukuk Mahkemeleri ise konusu alacak olan ve maddi manevi tazminat davaları ile diğer davalara bakmaktadır. Tazminat davası dediğimiz davalar da Hukuk Mahkemelerinde görülmektedir. Şimdi siz değerli okurlarımız için Tazminat davası nedir nasıl açılır kısaca izah etmeye çalışalım.

Tazminat Davası Nedir

Herhangi bir kişinin herhangi bir olay nedeniyle gördüğü maddi ve manevi zarara karşılık olarak, bu zararınını karşılanması için zarar veren kişi ya da kurum aleyhine açtığı davalara tazminat davası denmektedir. Tazminat davasının konusu maddi bir alacak olabildiği gibi manevi bir alacak ta olabilir. Örneğin; kişinin bir trafik kazası sonucun aracının zarar görmesi ve yaralanması nedeniyle açacağı tazminat davasında; aracının gördüğü zarar ve hastane masrafları için maddi tazminat davası açılabilirken, aynı zamanda kişinin manevi anlamda göreceği zarardan ötürü de manevi tazminat davası da açılabilmektedir. Bu davanın miktarı ise; dava açılacağı sırada zarar gören taraf tarafından belirlenmekte, yapılacak yargılama sonucunda ise Hakim tarafından belirlenmektedir.

Nereye Açılır

Tazminat davaları genel itibariyle hukuk mahkemelerine açılmakta olup, bu konuda yetkili mahkemelerden birisi de Asliye Hukuk Mahkemesi ‘dir. Dava açabilmeniz için bir dilekçe hazırlamalı, sonrasında ise dava için gerekli olan harcı Adliye içerisinde bulunan vezneye yatırmalısınız. Ayrıca varsa delil niteliğindeki belgelerinizi de ilgili mahkemeye ibraz etmelisiniz.

Ne Zaman Sonuçlanıyor

Ülkemizde yargı sisteminin her ne kadar hızlandırılması için bir çok adım atılıyor olsa da; özellikle üst yargı yoluna gidilmesi nedeniyle dava süreçleri uzayabilmektedir. İlk derece mahkemesi kararı genellikle taraflar tarafından temyiz ya da istinaf yolu ile üst mahkemelere yani Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemelerine götürülmektedir. Tüm Türkiye genelindeki mahkemelerden buraya dosya geldiği için buralarda yapılacak incelemeler kimi zaman vakit alabilmektedir.

Nasıl Dilekçe Hazırlanır

Tazminat davası açabilmek için bir dilekçe hazırlamanız gerektiğini söylemiştik. Bu dilekçeyi hazırlarken; önce sağ üste bir tarih atacağız. Sonrasında tarihin biraz altına ortalayarak …. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE yazacağız. “…..” olarak belirttiğimiz yere ise hangi adliyeye başvurduysak orayı yazacağız. Örneğin; “ İstanbul “ gibi… Daha sonrasında ise; hemen altına DAVACI yazıp davacı kişinin kimlik bilgilerini ve adres bilgilerini yazacağız. İrtibat telefonu da ekleyebilirsiniz. Altına DAVALI deyip yine aynı şekilde kimlik, adres ve telefon bilgilerini yazacağız. Sonrasında ise; DAVA KONUSU deyip davanın hangi konuda olduğunu belirteceğiz. Dava konusundan sonra ise DAVA DEĞERİ bölümüne ne kadarlık bir tazminat talebimiz olduğunu belirteceğiz. Daha sonra ise; HUKUKİ DELİLLER bölümünü yazarak ilgili kanun maddelerini, AÇIKLAMALAR bölümünde dava ile ilgili açıklamalarımızı yazıp, NETİCE VE TALEP diyerek talebimizi yazıp dilekçenin sağ altına ad soyad ve imzamızı atacağız.

Tazminat Davası Nedir? Nasıl Açılır?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*