TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ BANKALARIN ASLINDA NASIL BU DURUMA GELDİKLERİ HAKKINDA 10 ÖNEMLİ BİLGİ

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ BANKALARIN ASLINDA NASIL BU DURUMA GELDİKLERİ HAKKINDA 10 ÖNEMLİ BİLGİ

Finans sektörünün son dönemde yaşadığı büyümeyle birlikte; ülkemiz bankaları da bu rüzgarı yakalamış, gerek varlıklarını, gerek şirket değerlerini ve gerekse piyasa değerlerini artırmışlardır. Türkiye’deki en iyi bankaların nasıl bu duruma geldikleri hakkında 10 önemli bilgi vermek gerekirse;

1-Her ne kadar faizlerin düşmesi bankaların işine pek gelmese de; bu durumda bankalar için bir fırsata dönüşmüş, banka ürünlerinden faydalanan müşteri sayısı artmış ve bankalar böylece sürümden kazanmışlardır.

2-Bundan 15 – 20 yıl öncesine kadar insanlar bankadan kredi çekilebildiğinden bile habersizken; günümüzde bir SMS’le bile kredi başvurusu yapılabilmekte ve paranaız anında hesabınıza geçilebilmektedir.

3-Bununla birlikte bankaların müşteri sayısında artış yaşanmış; kredi kartı aidatları, hesap işletim ücretleri, işlem masrafları gibi yan kalemlerden çok ciddi anlamda kârlar elde etmişlerdir.

4-Uygun faiz oranları sayesinde; insanlar nakit ihtiyaçları için hemen bankada soluğu almakta, ele güne karşı rezil olmaktansa bankadan nakit ihtiyacını gidererek taksitle geri ödemeyi tercih etmektedir.

5-Ülkemizde inşaat sektörünün parlaması ile birlikte konut satışları tavan yapmış; bu da tüketicilerin bankalardan alınan konut kredisi hacmine son yıllarda  tavan yaptırmıştır.

6-Bankacılık sektörüne devlet tarafından sağlanan destekler; ülkemizin önde gelen bankaları tarafından iyi bir fırsat olarak değerlendirilmiş ve büyüme imkanı bulmuşlardır.

7-Yabancı finans merkezleri ve bankalar ile yapılan ortaklıklar sayesinde sermayesini ve gücünü artırarak büyüme yoluna giden bankalarda vardır.

8-Aktif büyüklükleri baz alındığında; ülkemizin en büyük 5 bankası sırasıyla; Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi Bankasıdır. Bu bankalar her geçen yılla birlikte büyüme hedeflerini artırmakta, dünya bankacılığı yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

9-Gelişen teknoloji ile birlikte personel maliyetlerinin azalması, şubelere olan ihtiyacın azalması, yine bankalara ulaşmanın ve işlem yapmanın kolaylaşması ile birlikte yapılan işlem hacminin artışı da bankaların büyümesine sebep olan etkenlerdendir.

10-Bankalar bilindiği üzere; parasını bankaya yatıran müşterilerine faiz, kar payı, repo, vs adlar altında, yatırılan paranın miktarına göre aylık, 6 aylık, yıllık paralar vermektedir. Ancak bizim yatırdığımız parayı kullanarak çok daha fazlasını kazanmaktadır. Unutmayalım ki; banka müşterisi tarafından yatırılan her parayı kullanır. Bu da bankaların en büyük kâr elde ettikleri kalemlerinden birisidir. Banka için en güzel müşteri, vadesizi hesabında parasını muhafaza eden müşteridir.

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ BANKALARIN ASLINDA NASIL BU DURUMA GELDİKLERİ HAKKINDA 10 ÖNEMLİ BİLGİ
Rate this post

Bir önceki yazımız olan En Hızlı Kredi Başvurusu Yapılabilen En İyi 5 Banka başlıklı makalemizde En Hızlı Kredi, En Hızlı Kredi veren bankalar ve en kolay kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*