Vefat Eden Kişinin Bankalara Olan Borcu Ne Olur

Vefat Eden Kişinin Bankalara Olan Borcu Ne Olur

Nakit ihtiyaçlarımız olduğu dönemlerde her ne kadar bankalara gidip, 36 ay vadeli, 48 ay vadeli, hatta hatta konut kredilerinde 10 yıl, 20 yıl vadeli krediler çeksek de; hiç birimizin krediyi çektikten sonraki 1 saat içerisinde ölüp ölmeyeceğimizin bir garantisi yok. Aslında bu kadar yalan bir dünyada bu borçlara bu vadelere girmeye gerek var mı bu da ayrı bir konu. Ancak bu noktada tüketiciler tarafından merak edilen bir husus var ki; o da vefat eden kişinin bankalara borcu ne olur hususu. Şimdi bu konuyu ayrıntıları ile sizlere aktarmaya çalışalım.

Hayat Sigortası Faktörü

Kredi çekerken bir sürü belge imzalıyoruz. Bu belgelerin çoğunu da maalesef okumuyoruz. Kredi tahsisinde bize yardımcı olan görevliler genelde ödeme tablosu ve hesap çıkarırken, bize sigorta masrafı da şu kadar tuttu diyor. Ancak paraya ihtiyacımız olduğu için bu küçük meblağları duymazdan geliyoruz. İşte imzaladığımız o belgeler arasında hayat sigortası yaptırdığımıza dair sigorta sözleşmeleri de bulunuyor. Hayat sigortası her ne kadar önemsiz gibi dursa da; asıl konumuz olan kişinin vefatı durumunda devreye giriyor.

Hayat Sigortası Yapılması Tam Olarak Ne Anlam Taşıyor

Kredi çeken kişinin hayat sigortası yaptırması demek; kişinin kredi kullanırken belirttiği vade süresince, o kişinin hayat sigortalı olması anlamına gelmektedir. Bu hayat sigortasının yapılması ile birlikte; kişinin doğal nedenlere bağlı olarak ölümü halinde, kişinin sigorta ettirildiği sigorta şirketinin kalan kredi borcunu ödemesi demektir. İşte bu noktada kredi çekerken yaptırdığımız hayat sigortalarının önemi ortaya çıkmaktadır.

Borcun Tamamını Ödüyor mu

Hayat sigortası yaptırmış bir kişinin ölümü halinde; ölen kişiye ait kalan kredi borcunun tamamı sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Çünkü en başta yapılan anlaşma bu şekildedir. Bankaların daha evvelki uygulamalarında; kişiye toplamda vade süresinin tamamı için sigorta yapılmaktaydı. Kişinin ölümü ile birlikte; kredisinin kalan tutarının bankaya ödendiği gibi ödediği paralar da ölen kişinin yasal mirasçılarına ödenmekteydi. Ancak bankalar bu konuda açıklarını çabuk gördü ve daha değişik bir sigorta sistemine yöneldi. Kişinin sigortasını her yıl yenileyecek şekilde sigorta yapmaya başladı. Böylelikle kişinin ölümü halinde; kalan borç sigorta şirketi tarafından ödenirken, daha evvel ödediği paraların iadesinin önüne geçilmiş oldu.

Sigorta Yoksa Ne Yapılacak

Eğer kredi çeken kişi hayat sigortası yaptırmamışsa ve vade süresi içerisinde ölmüş ise; bu durumda arkada kalan yasal mirasçıları bu borçtan sorumlu olacaktır. Çünkü mirasçılık demek hem kişinin mal varlığında hak sahibi olmak demek, hem de borçlarından da sorumlu olmak demektir. Ölen kişinin arkasında bırakacağı borçtan kurtulmanın tek yolu; bu kişi için reddi miras davası açmak olacaktır. Bu dava ile kişinin mirası reddedilmiş olacaktır. Tabii ki bu yolla kişinin borçlarından kurtulunmuş olacaktır ancak; kişinin bıraktığı mallar üzerinden de herhangi bir tasarruf hakkı kalmayacaktır.

Vefat Eden Kişinin Bankalara Olan Borcu Ne Olur
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*