Yanlış Hesaba Para Yolladım Nasıl Geri Alırım

Yanlış Hesaba Para Yolladım Nasıl Geri Alırım

Bankaların şubesiz bankacılık anlayışı kapsamında her geçen gün bankacılık işlemlerini biraz daha self servis haline getirmesi ile birlikte; biz tüketiciler olarak kendi göbeğimizi kendimiz keserek internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı üzerinden çoğu işlemimizi kendimiz hallediyoruz. Tabii ki  bankaya gidip sıra beklemek yerine bu şekilde işlemlerimizi hallettiğimiz için bizim de pek şikayetimiz olduğu söylenemez. Ancak çoğu işlemi kendimiz yaptığımız için arada da hatalar yapmıyor değiliz. Bu hatalar arasında en sık karşılaşılanı ise; yanlış hesaba para yollanması konusu. Bu yazımızda sizlere bu konuda yol göstererek, yanlış hesaba para yolladım nasıl geri alırım diyenlere önerilerde bulunmaya çalışacağız.

Vakit Kaybetmeden Müşteri Hizmetlerini Arayın

Bu konuda yapılabilecek en önemli iş hemen kısa süre içerisinde bankanızın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, hemen yanlış bir para transferi yaptığınızı ve bu transferi iptal etmek istediğinizi bildirmelisiniz. Yetkili tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra süreç hakkında size bilgi verilecektir.

EFT İptali Daha Kolay

EFT işlemi farklı bankalarda bulunan banka hesapları arasında yapılan bir para transferidir. Bunun bir sonucu olarak da işlem emri verilir verilmez hemen gerçekleştirilmemektedir. Bunun bir süreci vardır. EFT emri verildikten sonra para ilk önce kendi bankanızın EFT havuzu, daha sonra karşı bankanın EFT havuzu ve son olarak da para gönderimi yapılan kişinin hesabına transfer edilmektedir. Gönderilen paranın karşıdaki kişinin hesabına geçmesi süreci toplamda yaklaşık olarak 15 dakikayı bulabilmektedir. Para karşı hesaba ulaşmadan önce EFT işleminin iptali için müdahale edilmesi halinde süreç daha kolay işleyecek, iade daha kolay sağlanabilecektir.

Havalede İptal İşlemi Daha Zor

Havale işlemleri ise; aynı bankaya ait hesaplar arası yapıla gelen bir transfer olduğu için verilen emir ile birlikte para anında karşı hesaba geçirilmektedir. Bundan dolayı; bu para transferinin iptali için karşıdaki banka hesabından teyit alınacak ve bankanın da uygun görmesi halinde para iadesi gerçekleştirilecektir. Tamamlanan ve karşı hesaba ulaştırılan EFT işlemleri için de aynı durum söz konusudur. Dolayısıyla özellikle EFT işlemlerinde; iptal yapılmak istendiğinden bir an evvel müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmesi önem arz etmektedir.

Karşı Taraf Kabul Etmiyorsa Ne Yapılacak

Eğer karşı taraf yanlış gönderilen parayı kabul etmiyorsa ve bu parayı da iade etmek istemiyorsa bu durumda; durumunda hukuki zeminde ispat edilmesi gerekecektir. Öncelikle bu konuda bankaya bir dilekçe ile başvurulması, bu konudaki delillerinizin bankaya bir dilekçe ile başvurmak suretiyle ibraz sizin açınızdan daha doğru bir işlem olacaktır. Eğer bankaya bu şekilde müracaat etmenize rağmen halen karşı taraf paranızı iade etmemekte direniyorsa ve bankadan da bu konuda bir sonuç alamıyorsanız artık yapmanız gereken mahkemelere alacak davası açmak olacaktır.

Yanlış Hesaba Para Yolladım Nasıl Geri Alırım
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*