Yapılandırılmış Vergi Borcunu Ödeyemezsem Ne Olur?

Yapılandırılmış Vergi Borcunu Ödeyemezsem Ne Olur?

2016 yılı sonuna yaklaşırken hükümet tarafından yapılan bir düzenleme ile vatandaşın vergi borcunu yapılandırabilmesi için Vergi Affı çıkarıldı. Çıkarılan bu affa göre 30 Haziran 2016 ve öncesinde ödenmeyen borçlar nedeniyle uygulanan cezalar ve faizler iptal edildi ve taksitlendirme imkanı verildi. Devlet tarafından yapılan açıklamalarda yapılandırma işlemlerinin çok fazla talep gördüğü belirtildi. Hatta üstüne üstlük bir de yapılandırma için son tarih olan 31 Ekim 2016 tarihi, talebin yüksek olması nedeniyle 25 Kasım 2016 tarihine kadar uzatılmıştı. Yapılandırmadan faydalanan vatandaşların kimisi maddi durumu iyi olmadığı için kimisi ise vakit bulamadığı için ödeme yapamadı. Herkesin kafasında yapılandırılmış vergi borcunu ödeyemezsem ne olur konusunda bir karışıklık var. Bizler de bugünkü yazımızda bu konuyu ele alarak, bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun Genel Tebliği ile çıkarılan bu yapılandırma sonucunda, Maliye Bakanı Naci AĞBAL tarafından yapılan açıklamada 77 milyar 602 milyon TL civarında borcun vatandaşlar tarafından yapılandırıldığı açıklandı. Yapılandırma için en son başvuru tarihi 25 Kasım 2016 iken, yapılandırma kapsamında yapılan peşin ödemeler ve ilk taksitlerin son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2016 tarihi idi. 30 Kasım 2016 tarihinde tabiri caizse vergi dairelerinde tam bir ahiret kalabalığı vardı.

Mesai saatleri içerisinde vergi dairesinde bulunan vatandaşların işlemlerinin tamamlanmaması nedeniyle Maliye Bakanı Naci AĞBAL tarafından direkt olarak tüm Vergi Dairelerine talimat verilerek, gerekirse gece saat 24:00 ‘a kadar işlemlerin devam etmesi ve Vergi Dairesi içerisinde bulunan tüm vatandaşların işlemlerinin tamamlanması istendi. Aynı yoğunluk diğer kamu kurumlarında da vardı. Ayrıca vergi yapılandırması ödemeleri için T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Finansbank, Akbank ve TEB (Türkiye Ekonomi Bankası ) de saat 21:00’e kadar tahsilat yaptı.

Vatandaş bu cazip fırsatı kaçırmamak için tabiri caizse 30 Kasım 2016 gününü bu işe ayırdı diyebiliriz. Yapılandırmadan yararlanan vatandaşların sayısı milyon ile ifade edilirken net bir rakam şu an için yok. Yapılandırılan borçlar kapsamında; her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizi ve zammı, gümrük vergisi, askerlik – trafik – nüfus –karayolu geçiş ücreti – seçim – RTÜK idari para cezası, katkı kredisi ve öğrenim kredisi borcu, SGK borçları ve belediye borçları bulunuyor. Taksit olarak 12 aydan 36 aya kadar taksitlendirme imkanı da bulunuyor.

30 Kasım 2016 gününün son olduğunu belirtmiştik. Bugüne kadar yapılandırılmış borcunu peşin ya da taksitli yapılandırmış ise ilk taksiti yatırmayan vatandaşlar ise; yapılandırma hakkını kaybetmiş sayılacak ve tekrar gecikme zamları, ceza ödemelerine muhatap olmuş olacak. Vergi ile ilgili yapılandırmada taksitler iki ayda bir ödenmekte olup, bir yıl içerisinde eğer iki taksitten fazla ödemeyen ve eksik ödeyen kişiler de yapılandırma hakkını kaybetmiş sayılacak.

Yapılandırılmış Vergi Borcunu Ödeyemezsem Ne Olur?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*