Yeni Nesil Siber Saldırılar ve Etkileri Nelerdir

Yeni Nesil Siber Saldırılar ve Etkileri Nelerdir

Dünyada teknoloji gelişmeye devam ettikçe, insanların olsun, devletlerin olsun her şeyde çok ciddi değişiklikler yaşanıyor. Ve biz bu değişikliklere yetişmekte oldukça zorlanıyoruz. Bir kaç örnek verecek olursak; savaşlar eskiden göğüs göğüse gerçekleşiyorken; artık dünyanın öbür ucundan birileri direkt olarak nokta atışı füzeyi başınızın üzerine indirebiliyor. Hatta hatta öyle ki; son dönemde savaşlar da dijital ortama kayıyor. Siber savaşlar dediğimiz ülkeler arası savaşlar yaşanıyor. Suç işleyenler de bu siber yöntemlerele saldırılar yapıyor ve bu şekilde kişilerin özel bilgilerini, kredi kartı bilgilerini, vs. ele geçiriyor. Şimdi sizlere yeni nesil siber saldırılar ve etkileri üzerine bu yazımızda bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Siber Saldırı Nedir

Siber saldırı kelimesine hepimiz kulak olarak aşinayız ancak yine de bir tanımını yapacak olursak; internetin bir araç olarak kullanılması suretiyle başka bilgisayarlara izinsiz olarak bağlanılması, buradaki bilgilerin ele geçirilmesi, ya da karşı taraftaki bilgisayarın işlevini yerine getiremeyecek hale gelmesi için yapılan saldırılara denilmektedir. Tanımından da anlayacağımız üzere siber saldırı illegal bir iştir. Çoğu ülkede bu konuda kanuni tedbirler alınmıştır. Günümüzde her şeyin dijitalleştiği ve elektronik ortama taşındığı bir dönemde; siber saldırıların ve bunları savunma taktiklerinin ne kadar önem arz ettiği daha kolay anlaşılmaktadır.

Ülkeler Siber Ordular ve Timler Kuruyor

Özellikle büyük ülkeler başta olmak üzere; siber saldırı konusunda ordular ve timler kurduğu hepimizin malumudur. Bunların büyük bir bölümü her ne kadar savunma amaçlı olsa da; çoğu ülke açıklamasa da ofansif amaçlı siber ordulara da sahiptir. Yazımızın başında da söylediğimiz üzere artık savaşlar sanal ortamlarda da yürümektedir. Bilgisayara daha fazla bağımlı olan şirketler, ülkeler; eğer bu konuda bir savunma sistemleri yok ise siber saldırılardan daha çok zarar görebilmektedir. Bundan dolayıdır ki çoğu ülke bu konuda kendisini daha hazır hale getirmek için sürekli bu konuda çalışmalar yapmakta ve ekipler oluşturmaktadır.

Dönemsel Büyük Saldırılar

Bazı dönemlerde siber saldırılar çok daha büyük çaplı olabilmektedir. Bu da bu konuda bir organize olunduğu fikrini akıllara getirmektedir. Kaldı ki; bu zaten böyledir. Yani belli bir kesim, belli bir ülkeye, şirkete, vs. Eş zamanlı olarak siber saldırı düzenleyebilmektedir. Eş zamanlı düzenlenen bu ani siber saldırılar sonucunda ciddi anlamda zarar görebilmektedir. En son olarak Mayıs ayının hemen başında başlayan ‘WannaCrypt0r 2.0’ adlı bir virüsün kullanılması suretiyle yapılan siber saldırılarda çok ciddi sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Bu sonuçlardan da bahsedecek olursak; İngiltere de sağlık sisteminde kullanılan elektronik ortamlar, İspanya ‘nın önemli elektrik, telekomünikasyon, enerji şirketleri, dünyanın önemli bankaları bundan nasibini almıştır. Ayrıca dünya genelinde Renault adlı otomotiv üretisi grubu da bundan etkilenmiş, bu saldırıların bir sonucu olarak Türkiye ‘de Bursa ‘da bulunan fabrikasında kısa süreli olarak üretimin durmasına neden olmuştur.

Yeni Nesil Siber Saldırılar ve Etkileri Nelerdir
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*